Котировките на борсата TTF паднаха стремглаво, вече са 80 евро при 180 на 24 декември
След като премиерът Кирил Петков се оказа изненадан от поскъпването на газа с 30% от януари, от следващия месец го очаква нова изненада, но този път приятна.
Котировките на горивото ще паднат с 32% от февруари, показват предварителните разчети на “Булгаргаз”, заяви шефът на дружеството Николай Павлов. Първоначалното заявление на държавното дружество за нови цени ще бъде внесено в КЕВР на 11 януари.
Изчисленията за поевтиняване са на база на фючърсните сделки на нидерландската газова борса TTF. (Какво е TTF и защо България е обвързана с нея - виж долу). От началото на годината котировките стремглаво падат след рекордите през последния месец на миналата година. На 24 декември дори бе стигнат абсолютен максимум от 180 евро за мегаватчас газ. Именно тези високи цени станаха причина газът у нас да поскъпне с 30% от януари вместо с предварително обявените 14%.
Решението на КЕВР да одобри по-голямото поскъпване пък
накара премиера
Кирил Петков
да призове
парламента още
през този месец
да избере нов
председател
на КЕВР,
защото мандатът на сегашния шеф на регулатора Иван Иванов е изтекъл.
От началото на тази година котировките на TTF паднаха значително. На 2 януари бяха около 66 евро, а вчера се вдигнаха леко и стигнаха до 80 евро - далеч под рекорда от 180 евро.
Поевтиняването на газа ще бъде подкрепено и от количества от хранилището в Чирен. Складираното гориво там ще трябва да се извади до 31 март, за да има място за нагнетяване на нови количества газ.
Влияние върху котировките в Европа оказвали и танкерите с втечнен газ, които САЩ пренасочиха от Азия. Ефект имало и от пълненето на тръбата на “Северен поток 2”. Очевидно сега има повече предлагане и пазарът тръгва в обратна посока, коментираха ценови експерти.
Цените на газа у нас се правят основно на база на дългосрочните договори за доставки. Единият, който изтича в края на годината, е с “Газпром експорт”. По него цената се образува по 2 компонента. 70% зависят от котировките в Европа, а за база се взема нидерландската борса TTF. Останалите 30% зависят от нивото на петрола и неговите деривати.
“Ние
следим индекса
за доставките
месец напред
Това са сделки през декември, но за доставка през януари. И затова се получи това увеличение, защото стартирахме с 90 евро за мегаватчас, а финиширахме със 113, това са над 20% повече. Като се добави и петролната компонента, която също е нагоре, се стигна до 30% увеличение от 1 януари”, пояснява Павлов.
Той добави, че цената у нас сега е 68 евро, а другите европейски страни ще купуват на 113 евро. И даде пример, че в Гърция цената е 110 евро, в Румъния, където има добив, също било по-скъпо от България, а в Турция има увеличение от 1 януари с 50%.
Поевтиняването на природния газ на борсата TTF се случило в последните дни на декември, когато започнали да пристигат танкерите с втечнен газ, но те не влезли в котировките на фючърсните сделки за януари.
“Може би премиерът Кирил Петков гледа цената на платформата “Ден напред” и я сравнява с фючърсите за януари и поради това е изненадан от поскъпването.
Това, което
казва, че едва
ли не сме гумен
печат, който
само подпечатва
предложения,
не е вярно”,
коментира председателят на КЕВР Иван Иванов. Регулаторът проверява ценообразуването, всичко е отразено до последния цент, твърди и Николай Павлов.
“Има рекордно потребление, икономиката работи на високи обороти и това ще е причината 2021 г. да е най-успешната за “Булгаргаз” в последните 10-12 години. Ако бяхме частна компания, сигурно щяхме да реализираме 700-800 млн. лв. печалба. Ние я прехвърляме на потребителите, на индустрията, на газоразпределителните дружества, на топлофикациите. Двойно е потреблението на бизнеса спрямо миналата година”, коментира още Павлов.
Вторият дългосрочен договор, който има България за доставки, е от 2013 г. и е за 1 млрд. куб. м азерски газ на година. Той е с компанията Azerbaijan Gas Supply Company (AGSC), в която акционерите са руски, британски, ирански, турски и други компании. Азерският газ в момента е с 60% по-евтин от руския, но не можем да получим цялото количество.
Според Николай Павлов 1 млрд. кубика на година ще идват, когато е готова газовата връзка с Гърция, защото тя е посочена като трасе за доставка по договора.
След преговори с азерската компания е договорена доставка на 350 млн. куб. м. А цената е на база формулата за петролните деривати. Само че при тях промяната се прави минимум с 15% и се отразява на цените им 9 месеца назад. Имаше котировки от 46 долара за барел петрол, сега сме на 77 долара, посочи Павлов.
Още преди Нова година шефът на “Булгаргаз” пусна сигнал до ДАНС заради оповестяване на конкретни клаузи от договора за азерския газ.
Повод бе писмо на Българската газова асоциация, изпратено до дружеството и до държавни институции. В него се казва, че цялото количество азерски газ може да бъде доставено и сега, като се посочва клауза от договора, че може да се използва и друго трасе, а не само газовата връзка със Гърция.
Азерската
компания не
е длъжна да
доставя газа
на друго място,
твърди обаче Павлов. “В момента се прави опит да се обострят отношенията с азерските партньори, това е недопустимо. Миналата седмица те изпратиха и писмо, чудят се какво става в България. Оповестяване на клаузи от договор създава проблеми с техни клиенти”, коментира още Павлов.
Реакция последва и от бившия премиер Бойко Борисов, който призова ДАНС да разследва как е изтекла клауза от договора с азерите.
Борисов към Петков: ДАНС да разследва как изтече клауза от договора с азерите
Попита новото правителство дали крие остро писмо от Азербайджан
Премиерът Кирил Петков да възложи на ДАНС да разследва откъде е изтекла информация по газовия договор с Азербайджан, призова лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в понеделник. От партията му твърдят, че това било удар по държавната компания “Булгаргаз”, а целта е да се развали договорът за азерски газ в полза на частни дружества.
“Поколения политици са водили с азерите изключително прагматична, приятелска политика. Помните, когато с президента Алиев откривахме олимпийските игри в Баку, и то в момент, в който ЕС бойкотира игрите. От Евросъюза ми разрешиха и аз отидох, бях само аз. Чувам, че вече има остро писмо, което се крие. Дали е така, не мога да знам, но уж щеше да има прозрачност и нямаше нищо да се крие”, каза Борисов. Според него новото правителство готвело нещо с “Булгаргаз”.
Борисов припомни, че информация от договора с азерите изтече, след като от държавното дружество го предали на правителството.
Според осведомени, които са виждали това писмо, тонът в него е бил много категоричен и краен, тъй като цената на газа от Азърбейджан действително е била различна за отделни държави. По-ниската цена за България е в резултат на годините, в които и президентът на БСП Георги Първанов, и Бойко Борисов водеха проактивна политика с тази държава.
Това е моят прочит, след като секретарят на президента реагира така остро, а Николай Павлов беше служебен министър в правителството на Радев. Ударът по “Булгаргаз” и реакцията на Димитър Стоянов ме водят към размисли, че нещо искат да правят по “Булгаргаз”.
“Нормално е премиер да се подразни, ако му вдигнат така цената на газа”, обясни бившият премиер. Той визира “другарската” критика на главния секретар на Радев - Димитър Стоянов, който се изненада във фейсбук от твърдението на премиера Петков, че независимият КЕВР е трябвало предварително да обсъди с кабинета цената на газа.
Борисов подчерта още, че настоящият шеф на КЕВР Иван Иванов е от “Да, България”, коалиционен партньор в кабинета. “От коалицията го изненадват”, тълкува бившият министър-председател по адрес на наследника си Петков.
Всички топлофикации на газ са пред фалит, допълни на партийния брифинг на ГЕРБ бившият министър на енергетиката Делян Добрев. Той припомни, че за януари цената на газа достигна 133,41 лв., а през февруари-май 2021 г. е бил около 30 лв. “Ситуацията е подобна с бензин, дизел, пропан-бутан. Мерки няма никакви. И той цитира интервюто на премиера Петков пред “Нова нюз” от неделя, че е бил изненадан от покачването на цената на газа с 30%.
По думите на Добрев за наследник на шефа на КЕВР Иван Иванов, чиято смяна предстои още този месец, от “Продължаваме промяната” готвели депутата икономист Венко Сабрутев. Колегата си Добрев определи като партийно оцветен и некомпетентен.
Бойко Борисов настоя още правителството да обяви за какво са били изхарчени 9 млрд. лв. само през декември, от които 4,6 млрд. дошли от фискалния резерв.