Фирми, които са правили ремонти на диги на "Напоителни системи" и са още в гаранционен срок, отказват да поправят уврежданията, получени при последните поройни дъждове. Това каза земеделският министър Иван Иванов в предаването "Лице в лице" на БТВ, като допълни, че са изпратени писма до фирмите, но получили отказ. Материалите по всички конкретни случаи били предадени на Икономическа полиция за проверка. В "Напоителни системи" има и проверка от вътрешен одит, която трябва да приключи на 7 януари. Имало съмнения, че има проблеми по начина на провеждане на процедурите. Проверяват се как са договаряни 107 млн. лв.

Министър Иванов е категоричен, че ще има промени в ръководството на "Напоителни системи", за да се стабилизира дружеството, защото в момента имало 40 млн. лв. дългове. Работните заплати там пък не били вдигани от години и един инженер получавал около 700 лв. на месец.

"Най-големият проблем в българското земеделие е дисбалансът в разпределяне на европейските и национални средства в различните сектори. За това трябва да има таван на директните плащания към земеделските производители, за да стигат повече средства до малките и средните.Трябва да се промени начинът на договаряне", каза земеделският министър Иван Иванов.В момента се правел анализ и имало "податки за неравенства при разпределението".

Министър Иванов е категоричен, че наистина цената на дървата за огрев и пелетите е скочила и има дефицит. На места кубик дърва стига до 160 лв. Той е събрал директорите на държавните горски предприятия да обсъдят проблема. Смята, че има обективни фактори като повишените цени на горивата, но и "елемент на спекула от търговците". Прави се анализ на износа, резултатите се чакат в петък,  и ако се наложи, ще се наложи мораториум на износа на дърва за огрев. Министър Иванов се надявал до края на януари цената да падне и да е близка до тази от лятото.

Предвижда се БАБХ и ИАГ да бъдат извадени от Министерството на земеделието и да станат агенции към МС, обясни Иванов. Може да се стигне и до съкращаване на служители, но след анализ на структурата. Министърът посочи, че през 2008-2009 г. в централата на министерството работели 300 души, а сега били 650.

Проверки са започнали и в Ловните стопанства, като се анализират договорите за концесии и съвместна дейност и, ако се наложи ще има прекратяване, категоричен е Иванов.