ЕК направи дългоочакваното си предложение газът и ядрената енергия да бъдат включени в т.нар. таксономия на ЕС

АЕЦ “Козлодуй” с нейните два блока се вписва като преходна зелена централа в таксономията на ЕС. Двата реактора, които са на склад на площадката на “Белене”, са поколение “III+” които са посочени от Еврокомисията като най-добри съществуващи технологии. Това обаче се отнася повече за сигурността, а не за екологичността на енергията, заяви пред “24 часа” експерт с висок клас опит в ядреното регулиране. Предложението на ЕК от сряда за признаването на природния газ и ядрената енергия на някои мощности за преходно гориво в зелената трансформация е добра новина, каза специалистът, но допълни, че

има доста път

да се извърви,

докато бъде прието

Според него основното в т.нар. таксономия е изискването за дълбоко геоложко хранилище за отработено ядрено гориво и високореактивни отпадъци.

Ден по-рано ЕК направи дългоочакваното си предложение газът и ядрената енергия да бъдат включени в таксономията на ЕС - система за класификация, определяща икономическите дейности за екологично устойчиви. Тя не е задължителен списък от дейности, в които трябва да се влагат пари, а цели да ориентира инвеститорите.

Според ЕК използването на природен газ и ядрена енергия като преходни може да ускори отказа от въглища. Експертните съвети, до които институцията се допитала, потвърждават, че ядрената енергия е нисковъглеродна. Въвежда се изискване съоръженията за погребване на нискорадиоактивни отпадъци да бъдат вече работещи. Държавите допълнително трябва да имат подробен план за въвеждане в експлоатация до 2050 г. на съоръжения за погребване високорадиоактивни отпадъци. Забранява се износът на радиоактивни отпадъци за погребване в трети страни. За зелени ядрени централи ще бъдат определени усъвършенстваните технологии със затворен горивен цикъл (“Поколение IV”). Проектите за нови атомни централи, които ще използват най-добрите налични съществуващи технологии (“Поколение III+”), ще бъдат признати до 2045 г. - дата на одобрение на разрешението за строеж. Модификациите и модернизациите на съществуващи ядрени инсталации с цел удължаване на експлоатационния им живот ще се признават до 2040 г. - дата на одобрение от компетентния орган.

За разлика от ядрената енергия природният газ несъмнено отделя CO2, когато се преобразува в електричество или топлина. Всяка нова базирана на газ централа трябва да работи под технологично неутралния праг на емисии от 100 g CO2/kWh през жизнения цикъл. Когато възобновяемите енергийни източници не са налични в достатъчен мащаб, директните допустими емисии са под 270 g CO2/kWh. Важно е, че използването на газ трябва да действа като замяна на инсталации, работещи с по-замърсяващи твърди и течни изкопаеми горива.

С изграждането на всяка нова газова централа трябва

да се премахне въглищна

инсталация със същия капацитет

Мощността на газовата централа не може да надвишава капацитета на въглищната с повече от 15%. Съоръженията трябва да минат на възобновяеми енергийни източници до 2035 г.

Макар че ЕС има общи климатични цели, всяка страна сама определя националния си енергиен микс и именно ядрената енергия и газът се превърнаха в ябълка на раздора.

Франция, която получава около 70% от тока си от атомни централи, очаквано е начело на проядрената фракция. Тя е подкрепена от Полша, Унгария, Чехия, България, Словакия и Финландия.

Германия очаквано оспори ядрената енергетика, тъй като реши да затвори всички свои аецове до края на 2022 г. Берлин все пак признава, че газът е необходим като временен енергиен източник, докато не бъдат налични достатъчно възобновяеми. Дания, Австрия и Люксембург също са против атомната енергия.

След предложението на ЕК Европейският парламент и Съветът на ЕС разполагат с 4 месеца, за да прегледат документа и да повдигнат възражения. Двете институции може да поискат допълнителни два месеца. Съветът ще има право да се противопостави със засилено квалифицирано мнозинство - най-малко 72% от държавите членки (т.е. поне 20 страни).