В поредица от материали “24 часа” ще представи една необичайна книга. Изпълнителният директор на Софийската стокова борса Васил Симов е написал по повод 30 години от възстановяването на съвременната българска борса не само историята на нейното създаване, и то разказана от първо лице. Тя е увлекателно четиво за всички, които се интересуват от основите на борсовата търговия, от нейните правила и ограничения и от нейните възможности. Заедно с това книгата е и разказ за икономическото развитие на България от последните 30 години, тясно преплетено с развитието на Софийската стокова борса.
Започнах тази книга в навечерието на 30-годишнината на Софийската стокова борса. Изправени пред предизвикателствата на настоящето и устремени по пътя напред, сякаш не забелязваме в огледалото за обратно виждане как спомените за постигнатото през изминалите три десетилетия започват все по-бързо да се отдалечават. Ето защо някой трябваше да запретне ръкави и да разкаже за първите стъпки на борсовата търговия в новата история на България, направени през далечната вече 1991-ва.
Това е разказ от първо лице за пътя, който аз, моите приятели, колеги и партньори, обединени от общата ни кауза, извървяхме заедно. Докато работех по книгата, осъзнах, че историята на ССБ всъщност отразява историята на България в прехода є към пазарна икономика. Тридесет години с безброй политически и икономически промени, в които всички ние дейно участвахме.
Това е книга и за личните ми пристрастия. Много се паля, когато говоря за Борсата, защото за мен тя не е просто работа, а начин на живот. През 1982 година се дипломирах по специалност “Статистика” в днешния Университет за национално и световно стопанство. Моите професори наричаха статистиката “поезията на числата”. Обичам тази поезия, тя даде посока и смисъл на живота ми. От нея произлиза и моят респект, моят култ към числата. Някои създават изкуство с думи, други – с багри, трети – с ноти, а ние, статистиците, разчитаме изцяло на числата. Те са основният градивен елемент и за света на борсовата търговия, която също е вид изкуство. Умело подредени в стройни редици, числата позволяват да се правят изводи, да се предсказват събития, при това не само в сферата на икономиката и финансите.
Борсата е сцена в Театъра на мечтите! Участниците са движени от общото си желание да успеят, като изгодно продадат или закупят стоки за себе си или за своите клиенти. Ние, служителите, не участваме директно в този прекрасен спектакъл, но сме неизменна част от него. Ние сме тези, които поддържаме сцената и салона, грижим се за удобството на всички и късаме билетите на входа. А освен това отговаряме за подготовката на актьорите, които пет дни в седмицата излизат под светлините на прожекторите.
Тази книга отразява разбирането ми за борсата като институция, осигуряваща равни права на всички участници. Само с поддържане на еднаква дистанция спрямо всички продавачи и купувачи можем да гарантираме справедлива и изгодна търговия. Безпристрастността е задъл- жително условие, за да изпълняваме собствената си специфична роля – да откриваме тенденциите, да намираме равновесната точка на взаимния интерес, да бъдем огледалото, реално отразяващо действителността, без самите да участваме, да се намесваме или да влияем на процесите.
През последните десетилетия борсите, най-вече в САЩ, Западна Европа, Япония и Далечния изток, играят все по-важна роля в обществено-политическия живот на страните си, а оттам и на света като цяло. Стоковите и фондовите борси се превръщат в отражение на икономиката. “Отражение на икономиката” е често срещан синоним за борса, защото там най-ярко се открояват ценовите тенденции не само за най-важните за човечеството стоки – зърнените култури, горивата, златото, валутите, а и изобщо за всичко, което се търгува на нейния под.
Борсата не продава и не купува нищо. Принципен и безпристрастен наблюдател, освен регистратор на сделките, тя е натоварена и с много важна допълнителна функция – да информира. На базата на нейната обективна и точна информация участниците в търговията могат да преценят дали да инвестират в една или друга компания, да купят или не определена стока. По този начин борсата се превръща в изключително полезен инструмент за всички, които се занимават с бизнес. Като първа и водеща стокова борса в България ССБ е институция с фундаментална важност за обществения и икономическия живот на страната. Обективността на нейната информация я нарежда далеч по-напред по доверие и независимост в сравнение с мястото, отредено за българските медии в журналистическите класации по света (112-о към април 2021-ва).
Мисля, че тази книга ще се превърне в точен и полезен пътеводител за онези, които искат да узнаят разликите между различните субекти на пазара и какво отличава истинските борси от тези, които само така се наричат.
Из предговора към книгата