Проектът стартира днес, ВиК моли гражданите за търпение, ще разкопават улици
С молба към гражданите за търпение и разбиране в Стара Загора днес ВиК стартира голям инфраструктурен проект, в рамките на който ще бъдат подменени 40 километра водопроводни тръби и други 17 километра от канализационната мрежа на града. Целта е разтоварване на мрежата и предпазването й от препълване при интензивни дъждове.
Проектът трябва да бъде завършен в края на 2023 година, тогава загубите на вода ще бъдат намалени с 5 процента. Инвестиционното намерение за Стара Загора включва освен подмяна на над 40 км водопроводна мрежа и управление на налягането на водата, за постигането на което ще се обособят общо 14 DMA зони в централните квартали на града. Това са зони за управление на потреблението или затворени части от мрежата, в които с точност се измерва подадената и консумираната вода и се следят дебит и налягане, обясниха от ВиК.
Намаляването на загубите в разпределителната мрежа ще доведе и до чувствително намаляване на инфилтрацията в канализационната мрежа, което от своя страна ще окаже благоприятно влияние върху пречистването на отпадъчните води на града и опазването на околната среда.
Освен в Стара Загора, проектът се изпълнява и в градовете Казанлък, Чирпан и Раднево. Той е финансиран по Оперативна програма "Околна среда 2014-2020", съфинансирана от Кохезионния фонд на Европейския съюз по процедура за директно предоставяне. Общата му стойност е 121 996 236,26 лв., от които 76 217 148,61 лв. се предоставят безвъзмездно от Кохезионния фонд. 13 450 085,04 лв. е делът на националното съфинансиране от държавния бюджет. Собственият принос на ВиК ЕООД - Стара Загора е в размер на 11 996 296,57 лева, заедно с 20 332 706,04 лв. недопустими разходи за ДДС.
На официалната церемония по откриването на строителния обект присъства областният управител проф. Наско Василев. Тържествен водосвет отслужи старозагорският митрополит Киприан.
Директорът на ВиК инж. Румен Райков обърна внимание на това, че изпълнителите ще се постараят да ограничат спирането на водата в градовете по време на работата си, но това е неизбежно. За местата, където ще се работи и няма да има вода, ше се съобщава предварително. В Стара Загора няма да се налага режим на водата по време на изпълнението на проекта. В крайна сметка целта е старозагорци да получат един по-качествен продукт в областта на водоснабдяването, обобщи инж. Райков.