Според доклад на агенцията харченето на обществени средства ставало “изключително неикономично”
При над 90% от всички обществени поръчки с евросредства, провеждани в някои общини, е сключен договор след подадена оферта от само един кандидат.
Това показва проверка на Агенцията за обществени поръчки. Тя е анализирала сделките на големи публични възложители след въвеждането на автоматизираната система през 2020 г. Проверката обхваща 27-те най-големи общини и 10 ВиК оператора.
За одита става ясно от писмен отговор на министър-председателя Кирил Петков на въпрос от депутата от ГЕРБ Деница Николова.
“Изводите от статистическите данни показват, че в повечето от разгледаните общини делът на обществените поръчки, възложени на неконкурентна основа, в нарушение на изискванията за добро финансово управление и икономичност при управлението на публичните средства, е изключително висок”, посочва Кирил Петков.
Допълва се, че изводите относно състоянието на пазара за обществени поръчки са изключително тревожни и свидетелстват за значителни ограничания в свободната конкуренция, неикономичност в разходването на публични средства и потенциално наличие на множество закононарушения, свързани с ограничителни критерии за подбор, незаконни методики за оценка на офертите и нередности при разглеждането, оценката и класирането им.
В доклада са отправени и препоръки за реформи, сред които да се разшири обхватът на предварителния контрол за законосъобразност, осъществяван от агенцията, разширяване на административно наказателните компетенции на друг контролен орган - държавната финансова инспекция, при откриване на нарушения, повишаване на публичността при възлагането и създаване на ефективна система, която да открива потенциални нередности.
Препоръчва се още реформа на системите за контрол на управляващите органи на оперативните програми и на сертифициращия и одитния орган. Като мярка е записано и сезиране на компетентните органи за установяване и санкциониране на конкретни нередности.