Строителните договори само с банкова гаранция, няма да има застраховки

Проект на финансовото министерство за промяна на Закона за обществените поръчки е на път да сложи край на инхаус договорите за строителство, каквито са сключвани от държавната компания “Автомагистрали” за пътищата. Освен това, ако мине през парламента, той ще забрани за строителните договори да се сключват застраховки, оставяйки само възможността за банкови гаранции, става ясно от текстовете, качени на сайта на финансовото министерство.

Инхаус договорите се запазват в законодателството, но нов член в закона забранява избрана по този начин фирма да превъзлага работата на друг. Това е точно случаят с “Хемус”, при който държавата чрез пътната агенция избра за изпълнител “Автомагистрали”, но после тя превъзложи отделните отсечки на различни фирми, превеждайки им авансово пари. По този начин е заобиколен Законът за обществените поръчки и тази липса на конкурентност е довела до ощетяване на държавата, пише в мотивите на финансовото министерство.

Според промените инхаус договори ще може да се сключват, само ако държавата избере директно държавна фирма за изпълнител.

Друг нов текст налага горна граница от 500 хиляди лева за договорите, за които могат да се сключват застраховки, вместо да се предоставя банкова гаранция.

Строители обаче се изказаха негативно за втората промяна. Според почетния председател на Камарата на строителите в България Светослав Глосов премахването на застраховките ще влоши работата на строителните фирми, тъй като банковата гаранция е много по-скъп способ. “За нея трябва да заложиш активи, или да блокираш голяма сума пари в банката, за да получиш гаранция, която да представиш на възложителя. Това ще намали участието на строителните фирми в обществени поръчки”, каза той.

Междувременно парламентът отхвърли още на първо четене предложените от ДПС промени в Закона за обществени поръчки, с които също се премахват инхаус поръчките и рамковите споразумения. От ИТН гласуваха заедно с управляващата коалиция с “въздържал се”, четирима от тях бяха “против”, а само един - “за”.

Въздържали се бяха и БСП, и ДБ, а ПП беше изцяло против.

Изненадващо законопроектът на Настимир Ананиев също не мина. Промените засягаха индексацията на договорите за строителство по методика и ред, определен от МС.