През последните 6 месеца България се сблъска с изключително много предизвикателства, заяви пък Това каза зам.-министърът на енергетиката Ива Петрова по време на Софийския икономически форум III. От една страна те са волатилността и енергийните цени, а от друга - войната в Украйна и прекъсването на доставките на природен газ за България.

Перспективите са поне до 2023 година да има игра на цените на пазарите, прогнозира Петрова. Затова правителството мобилизира ресурси в подкрепа на бита и индустрията за справяне с високите енергийни. В момента се работи по намиране на устойчиви краткосрочни и дългосрочни решения, които биха дали възможност да се фокусират усилията в
подкрепа за уязвимите потребители, защита на бита и икономиката - в частност енергоинтензивната
индустрия, каза още тя.

Времето на природния газ не е изтекло, оттук нататък е преходът към водорода, но той не е конкурент, а ще бъде допълнение на природния газ. Това заяви изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов по време на Софийския икономически форум. Газът не е руски, не е недостъпен, не е скъп, допълни той и го вижда като гориво в енергийния преход в едни тежки икономически и геополитически времена, а в бъдеще ще е съчетан с водорода. Във времето делът на зеления водород, произведен от възобновяеми източници, спрямо природния газ, ще се вдига.

Малинов заяви, че България и Гърция ще работят за свързаност на мрежите за водород, и заяви, че има проект за тръбопровод за пренос на водород от София до Солун. Друг проект е изграждане на мрежа за водород в Маришкия басейн и водородопровод до него. 

Компанията има няколко проекта, като се работи съвместно и с гръцките колеги. Малинов уточни, че следващата седмица ще бъде в Атина, за да говори за тези проекти. Ще се работи за свързаността на мрежите на водород на двете държави. Той посочи, че изискването е на 1 януари 2025 г. да има минимум 5 процента свързаност, но са поставени по-амбициозни цели - до 10-15% свързаност да се постигне в този период. 

И съветникът на гръцкия премиер по енергетика, климат и околна среда Джордж Кремлис видя водорода като основно гориво в бъдеще.  По думите му България трябва да има изградена инфраструктура, за да може в бъдеще да се възползва от тази възможност. България и Гърция ще трябва да обединят усилията за развитието на пълноценен енергиен съюз, добави съветникът. Гърция помага на България при доставките на природен газ сред като "Газпром" спря газа за България, заяви още той. Но отбеляза, че и България помага на Гърция.

Зеления приход в България може да се случи, но  първо място трябва да се предвидят огромни мощности за производството на зелена енергия. Това заяви Оливие Маркет, председател на на Американската търговска камара. Необходими са от 5 до 9 гигавата допълнителна енергия от възобновяеми източници и това трябва да бъде постигнато до 2030 г., за да не се закъснее. Моделът сочи, че са налице икономическите стимули за това, но трябва да има инвеститори, които да предпочетат България. Освен това на европейско ниво вече се работи в посока за улесняване на процеса за получаване на разрешителни. България би следвало да работи за разполагането на такива мощности в близост до населени места.