Фабриките ни ограничават производството и минават на работа на една смяна
Намаляването на дървесината вече застрашава мебелната промишленост в България, която е силно експортно ориентирана. През последните две години вместо по 7,2 млн. кубически метра тези фирми имат достъп само до 6 млн. кубически метра дървен материал. Това орязване с 20% вече е довело до първите спирания на договори с чужди фирми, които не могат да бъдат изпълнени, каза пред “24 часа” проф. Васил Живков, председател на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост.
“Част от причините са обективни – през 2020 г. пандемията намали производството и съответно това намали добива на обла дървесина. Но през 2021 г. нещата се раздвижиха, а дойде заповед на служебния земеделски министър, с която намали с 30% сечта в така наречените вековни гори, която още не е отменена. Това не само намали дървесината, но и вдигна цената, и то до степен мебелните фабрики да не могат да изпълняват поръчките си”, каза проф. Живков.
Един от примерите, които даде Живков, е със старозагорската фабрика “Средна гора”, която е един от най-големите европейски доставчици на столове от иглолистна дървесина за ИКЕА. Според него покачването на цената на дървесината е направило проблематично по-нататъшното изпълнение на договора, а предприятието вече е инвестирало значителни средства в това производство.
“24 часа” се свърза с изпълнителния директор и мажоритарен собственик на “Средна гора” АД Александър Палешутски, който разказа, че от понеделник предприятието минава на една смяна,въпреки че десетилетия е работило на две. Причината е, че поръчките от чужбина са спаднали драстично именно заради скъпата дървесина, а и заради скъпия ток, които са ги принудили да вдигнат цената на мебелите, които правят.
“Години наред ИКЕА продаваше по 11-13 хиляди наши стола на седмица по целия свят, от месеци насам едва продава по 5 хиляди. Естествено, че ни намалиха поръчките, добре, че все пак имаме и други клиенти”, каза Палешутски.
Дървесината, която той купува, години наред е струвала по 100-120 лв. за кубик. Миналата година, веднага след заповедта за ограничаване на сечта, се е вдигнала до 400 лв., а в момента е вече 680 лв.
“В Швеция тази дървесина струва 300 евро, което все пак е по-малко от 680 лв., тъй че няма защо да купуват столове от нас”, каза Палешутски.
Според проф. Живков в цяла Европа в момента започва тренд на намаление на цената на дървесината и съвсем скоро България може да се окаже с най-скъпия дървен материал на континента.
От прегледа, който е направил в сряда на борсите в САЩ, видял, че от март досега цената на дървения матариал там е паднал два пъти – от 1460 долара за кубичен метър до 627 долара в сряда. Според него тази тенденция рано или късно ще се усети в цяла Европа, но въпросът е какво да прави дотогава българската мебелна промишленост, 90% от която работи за износ, осигурява около 4% от БВП и дава прехрана на 40-50 хиляди семейства.
“Политиката у нас е да добиваме около 50% от годишния прираст на горите. В развитите страни обаче добиват около 75 до 90% от това, което всяка година израства. Това не е ок, ние сякаш предпочитаме да изгаряме тази дървесина за отопление, вместо да ѝ увеличим добавената стойност”, каза той.
“Криворазбрана грижа за гората е в основата на тези ограничения за сечта. Гората може да оживее и се развива само когато има ритмичен добив на дървесина от нея, а не когато я оставиш да подивее”, коментира пред “24 часа” Георги Костов, дългогодишен заместник-министър по горите в правителствата на ГЕРБ. Според него цените на дървесината могат да паднат само ако се остави пазарът да работи и държавата не се намесва на него с разни ограничения или с популистки мерки.