Според шефа на БАБХ проф. Христо Даскалов в агенцията години наред имало имало политически чадър над частната лаборатория

Откакто държавата си върна фитосанитарния контрол на ГКПП Капитан Андреево, са отбелязани фрапиращи разлики между спрените растителни продукти с пестициди над нормата преди и след това, отчетоха от Министерството на земеделието и Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ). 806 тона са храните, отхвърлени заради завишено съдържание на пестициди между 20 май и 25 юни т.г., когато контролът е от БАБХ. За сравнение, през същия период на миналата година отхвърлените храни са 97 тона, или със 727,49% по-малко, каза в неделя зам.-министърът на земеделието Иван Христанов.

Премиерът в оставка Кирил Петков също се похвали във фейсбук профила си в неделя с връщането на контрола на държавата на пункта, като отбеляза, че отсега нататък само от това в хазната ще влизат по 50 млн. лв. допълнително на година. Според него за последните 10 години причинените загуби и пропуснатите парични ползи за държавата са били към 250 млн. лв.

Според Христанов и шефа на БАБХ проф. Христо Даскалов частната лаборатория регистрирала повече изследвания, отколкото е физически възможно да бъдат извършени в рамките на един ден. В 15 от общо 23 обследвани месеца са регистрирани до над 150% изследвания, отколкото позволява теоретичният капацитет на оборудването.

В системата TRACES са открити и множество други необясними данни, като прави впечатление, че за юли 2021 г. няма нито една върната партида и стока, коментира Даскалов.

По покана на правителството и БАБХ Главна дирекция “Здравеопазване и безопасност на храните” (DG Sante) е провела извънреден одит в периода 6-9 юли. Сред част от нарушенията, установени от одиторите, е лошото състояние на сградния фонд. Според проф. Даскалов наемателят е завладял помещенията за осъществяване на контрола на вносните фуражи, като настанил вътре други фирми, които пречели на агенцията да си върши работата.

“Оказва се, че през последните 9 години дирекцията за контрол в агенцията не е проверявала граничния пункт. Това поражда съмнения за административен чадър от страна на висшия управленски екип на БАБХ към частната фирма по време на предишното управление”, каза проф. Даскалов. Официалният доклад на ЕК се очаква в края на годината.

Продължавали и заплахите, този път към проверяващи от БАБХ - тримата инспектори, които е трябвало да следят одита на ЕК, пуснали болничен в  един и същ момент.

По данни на зам.-министъра на земеделието те и техните семейства били заплашвани.

По думите на Христанов най-доходоносните дейности са били приватизирани. Христанов посочи, че вече са подадени сигнали към ГДБОП, ДАНС, МВР, Гранична полиция, и Агенция “Митници”. а следващата седмица предстои да се подадат нови. “Сигнализираме и европейските институции, за да не допуснем възстановяване на старите схеми на ключовия за ЕС граничен пункт”, посочи още Христанов.

Държавата възстанови контрола си на границата на 20 май 2022 година, след като в последните 10 години беше в ръцете на частната лаборатория “Евролаб 2011”.