Новата програма "Иновации и конкурентоспособност в предприятията", за която са предвидени 3 млрд. лв. ще бъде входирана окончателно до Европейската комисия до края на месеца, а одобрението й е се очаква през септември. 

Това заяви зам.-министърката на иновациите Карина Ангелиева, която беше изслушвана в парламентарната подкомисия за контрол върху управлението на средствата от европейските фондове. 

Голяма част от програмата е насочена към иновации, като трябва да помислим как да използваме възможността за външно оценяване на инвестиционните проекти, така че да ползваме експертиза, както е по европейските програми. Почваме обществени дискусии за тематични финансови инструменти, особено в енергетиката – за зелен водород, нови материали, това е нов елемент. Също така мислим как да увеличим участието на регионите, така че да се включват предприятията извън София, обясни Ангелиева.

Нова е Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация, най-вече защото до този момент не са се финансирали иновации в цялата технологична верига на стойността. По нея се провеждат много обществени консултации и дискусии с различни клъстери и бизнес организации, като програмата вече  изпратена за неформална консултация с ЕК, а целта е септември да бъде официално входирана. По нея бенефициентите ще са – държавната администрация в частта за дигитализацията й, академичният сектор и научните организации, както и бизнесът. Тя ще се изпълнява съвместно с МОН.

До дни се очаква пускането на първата мярка по Плана за възстановяване и устойчивост – за интелигентна трансформация в размер на 260 млн. лв., каза още зам.-министърката на иновациите.

Втората процедура също е в ход – грантова схема за ИКТ услуги и киберсигурност. По нея са предвидени 30 млн. лв. "Това е малка подкрепа за първите базови нива за дигитализации и киберсигурност. Искаме процедурата да е бърза, лесна и достъпна за нискотехнологични и малки фирми. Насоки за кандидатстване за обществено обсъждане ще се пуснат до края на месеца", уточни Ангелиева.

До края на годината ще се пусне чаканата мярка за изграждане на ВЕИ до 1 мгвт за собствено потребление и съоръжения за съхраняване на енергия на стойност 200 млн.лв. "Тя е на етап проучване какво се прави в другите държави и какви видове ВЕИ и мощности има. Много ще разчитаме на Агенцията за устойчиво енергийно развитие за консултации. Предвид увеличаването на цените в сектора може би ще трябва да намалим интензитета, ще мислим и за други инструменти, защото интересът е огромен".

За иновативен стартъп бизнес е предвидено финансиране в размер на 118 млн. лв. на проекти, които вече успешно са одобрени в конкурси по "Хоризонт Европа. "Направихме отворена покана в началото на месеца, другата седмица имаме среща с някои от тях. Няма да може без кандидатстване, но искаме то да е лесно", допълни зам.-министърката.

Тя спомена и за програмата за индустриалните паркове за 216 млн. лв. По нея се работи по критерии за избор на парковете, като вече има заявени желащи. Управлението на проекта и избора на зоните ще бъде извършвано заедно със Световната банка, като процедурата трябва да стартира до края на годината.

Министерството на иновациите и МОН съвместно разработват нов закон за насърчаване на научни изследвания и иновации. "Той е със срок догодина, но е много голям и тежък и затова бързахме. Готови сме и в понеделник ще публикуваме концепцията за обществено обсъждане", каза още Ангелиева.

Министерството работи и върху преглед на законодателството във връзка с използването на водородните технологии.

Фонда на фондовете пък работи върху разработване на правилен дизайн за финансови инструменти по оперативните програми. По новата ОПИК ще има предвидени дялови инструменти в три направления – иновации, дигитализация, обща конкурентоспособност. За първи път се предвижда микс от финансови инструменти и грантове в дигитализацията, за да се подпомогне интереса от страна на фондовете. Дългови инструменти ще бъдат достъпни в частта кръгова и зелена икономика.