Италианското правителство и американската технологичната компания "Интел" са близо до постигане на сделка за изграждане на завод за полупроводници в страната, съобщи агенция Reuters, позовавайки се на двама свои източници, запознати с преговорите. По първоначални оценки инвестицията е за около 5 млрд. долара и е част от по-широкия план на "Интел" за разширяване на производствения му капацитет в Европа, докато континентът се стреми да намали зависимостта си от вноса на чипове от Азия.

Правителството на премиера в оставка Марио Драги полага усилия да сключи споразумението до края на август преди насрочените за 25 септември предсрочни избори, твърдят източниците. Рим е склонен да финансира до 40% от общата инвестиция на "Интел" в Италия, която се очаква с времето да надхвърли първоначалните 5 млрд. долара. Италианските власти и американската компания не са коментирали официално въпроса. Регионите Пиемонт и Венето се сочат като предпочитани локации за изграждане на съоръжението, макар сред първоначалните варианти да са били още Ломбардия, Пулия и Сицилия, предаде "Капитал".

По-рано тази година Европейската комисия обяви, че е осигурила 15 млрд. евро публично и частно финансиране по Закона за чиповете в допълнение към вече планираните 30 млрд. евро по други програми, насочени да стимулират инвестициите в иновативни полупроводникови съоръжения. Съюзът цели да е по-малко зависим от доставките на чипове от Азия, след като по време на пандемията разривите във веригите за доставки доведоха до недостиг на технологичния компонент и ограничиха производството на електроника и автомобили. Тенденцията за подсигуряване на собствено производство на чипове не подминава и САЩ, където в края на юли Конгресът одобри законопроект за субсидиране на индустрията с до 52 млрд. долара.

"Интел" обяви през март план да инвестира 88 млрд. долара за изграждане и разширяване на производствен капацитет в Европа, като първоначалните инвестиции ще са за около 30 млрд. долара. Най-мащабният проект засега е за построяване на завод за чипове за 17 млрд. долара в Магдебург, Германия.

Евентуалната фабрика в Италия ще използва нови технологии за окомплектоване на чипове. Точният размер на инвестицията на "Интел" все още не е ясен, нито на колко ще възлиза държавното финансиране. Досега Рим е отделил 4.15 млрд. евро до 2030 г., за да привлече производители на чипове и да инвестира в иновативни технологии за индустрията. Правителството преговаря и с френско-италианската STMicroelectronics, тайванските производители на чипове MEMC Electronic Materials и TSMC, както и с Israeli Tower Semiconductor, която "Интел" придоби по-рано тази година.

В края на юли "Интел", който е най-големият американски производител на чипове, отчете неочакван спад на приходите от 17% на годишна база и понижи очакванията си за оставащата част от годината.