От 1962 г. до днес компанията изпълнява амбициозни проекти във Варна, в цяла България и в чужбина
60-годишната история на “Хидрострой” се гради от поколения хора, посветили живота си на строителството. Хора, построили емблематични за Варна и региона обекти – пътища, тунели, пречиствателни станции, язовири, водопроводи, канализационни колектори, жилищни и обществени сгради.
Компанията работи успешно в строителството и поддръжката на обекти от пътната инфраструктура в страната и в чужбина. Обществените и жилищните сгради, построени от “Хидрострой”, отговарят на философията за развитие на интелигентни градове. Те съчетават креативни концепции, комфорт, екологична и достъпна среда. Чрез интегрирането на знания и умения компанията разработва иновативни и устойчиви решения, за да превърне амбициозните концепции в реални проекти.
Историята
Създадена през септември 1962 г. от Главно управление на водното стопанство при Министерския съвет под името “Водстрой – Варна”, през 1970 г. компанията е преименувана на СУ “Водно строителство”. Четири години по-късно получава името, което носи и днес – “Хидрострой”.
Реформите в българската икономика от 90-те години на миналия век, масовата приватизация, развитието на частната собственост и предприемачеството водят до промяна в капитала и структурата на управление на фирмата. Промените в екипа є обаче не са драстични, защото хората приемат компанията като кауза и част от живота си. Във времената на несигурност и кризи “Хидрострой” продължава да е отговорен работодател, поемащ грижата за стотици варненски семейства.
През 2007 г. “Хидрострой” АД отбелязва своята 45-годишнина. Поводът е съпътстван от официалното откриване на новата є административна сграда във Варна и от поредния приз на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за изключителен принос в икономическото развитие на града.
През 2010 г. “Хидрострой” АД открива представителни офиси в София и Бургас. Разширяването на дейността е резултат от успешно реализирани проекти на територията на страната и в чужбина. Компанията разкрива нови специализирани работни места и утвърждава позицията си на социалноотговорен работодател.
Емблематичните строежи
Сред значимите проекти, реализирани през 2016 г., са реконструкцията и основният ремонт на една от емблемите на Варна – зала “Конгресна” в Двореца на културата и спорта. Проектът е отличен с първа награда в конкурса “Сграда на годината”.
Година по-късно “Хидрострой” АД премества корпоративния си офис във Варна. Освен с добре обмислените обеми, високият стандарт на сградата е постигнат с качествените съвременни материали, които създават усещане за комфорт. През същата година започва изпълнението на най-мащабния в последното десетилетие проект в град – реконструкцията на бул. “Васил Левски”.
През 2018 г. “Хидрострой” АД стартира редица проекти, свързани с транспортната инфраструктура, сред които са изграждането на отсечка от автомагистрала “Хемус” и реконструкцията на бул. “Съборни” във Варна. Компанията приключва проектите “Проектиране и строителство на жилищен комплекс “Лабиринт” и “Реконструкция на хотел “Астория” в курортен комплекс Златни пясъци. Година по-късно “Хидрострой” завършва с шест месеца предсрочно отсечката по трасето на “Хемус”. Компанията финализира успешно и изграждането на бул. “Васил Левски”.
Въпреки трудностите през пандемичната 2020 г. “Хидрострой” АД изпълни транспортни и инфраструктурни проекти, сред които са “Обход на Габрово” – част от Трансевропейския транспортен коридор, реконструкцията на ПСОВ – курортен комплекс Златни пясъци, изграждането на ПСОВ – Видин, на многофункционален спортен комплекс във Варна и рехабилитацията на пътя Кранево – Бургас.
Характерно за последните две трудни години е, че те донесоха на компаниите, особено в строителния сектор, не само последиците от ковид пандемията, но и допълнителни условия на турбулентност и несигурност на бизнес средата. Съвсем естествено една от целите на “Хидрострой” е да преодолее последствията от натрупаните кризи, да изпълни поетите ангажименти към клиенти и партньори, да търси и прилага нови подходи за адаптация и повишаване на конкурентоспособността си.
Човешкият капитал
“Да накараш членовете на екипа да вървят в общата посока и да се ангажират с тази цел, за нас означава, че сме си свършили работата като работодател. Защото членовете на нашия екип са ангажирани и добре информирани, освен че са отлични професионалисти, те притежават лоялност и ясна преценка за предизвикателствата, които стоят пред нас като компания и като екип. Целта ни при работата с хората, които са част от нашия екип, винаги е била те да се идентифицират с компанията, да бъдат информирани и добре обучени, да са мотивирани, да стимулираме позитивните междуличностни отношения и да заслужим тяхната лоялност”, категоричен е изпълнителният директор на “Хидрострой” Николай Пашов.
В последните две години компанията не спира да се развива и да работи по едни от най-големите инфраструктурни проекти. Зад всички тези постижения стоят хора с различни житейски пътища, свързали професионалния си живот с “Хидрострой”.
Ветераните със
забележителна лоялност
В компанията има хора със забележителните 50 години стаж. Динко Динев започва работа в “Хидрострой” през април 1971 г. и работи като шофьор до май тази година. Колегата му Петко Стефанов започва година по-късно и до днес е част от екипа.
“Животът мина в “Хидрострой”, започнах работа още преди казармата през 1977г. – разказва Живко Петков. - Нашата фирма се е сравнявала винаги с най-големите предприятия в миналото и като условия на труд, и като заплащане, и като социални придобивки. Много съм доволен от фирмата и в момента, все пак работя вече 45 години. Построили сме пречиствателни станции, водоеми, пътища… Пожелавам си така да продължава, да има работа и сигурност за хората.”
През 1988 г. Станка Стоянова започва като магазинер на склад, каквато е и до днес, въпреки че вече е пенсионерка. “За тези 34 години, разбира се, че е имало и трудни моменти, но хубавите са били повече. Доволна съм от това, което правя, от отношението, от условията”, признава тя.
Тунелът “Чайка”, помпена станция “Комунари”, дренажната галерия в Балчик, язовир “Цонево”, втори горнопоясен колектор, водопроводите “Камчийски пясъци” и “Шкорпиловци” са все обекти от важно значение за икономиката на региона, за чието построяване си спомня Валентин Вичев. Той е в “Хидрострой” от 1990 г. В разказа му има и умиление, и гордост, и усмивка, и малко горчивина, защото смята, че обществото не цени достатъчно труда на хората, които стоят зад големите инфраструктурни проекти.
Нина Иванова, инспектор “Безопасност и здраве при работа”, споделя семейни спомени за дядо си, който през целия си живот е работил в “Хидрострой”. Бил е управител на столовото хранене, а в дома им и след като той си отива от този свят се пазят спомени, свързани с трудовия му път.
И любовта идва
на работното място
Юлия Грозева, ръководител на отдел ПТО, също е сред ветераните на компанията, работи в нея от години. Трудно е да намери време за спокоен разговор, защото работата е много, но е удовлетворяваща. “Хидрострой” е работно място и за съпруга є. Те не са изключение, защото любовта към работата за някои се превръща и в любовта на живота им. Семействата, създадени в голямото корпоративно семейство на “Хидрострой”, са повече от 10 в екипа.
Сред най-новите попълнения е и Мис Варна 2021 Стефани Карова. Тя озарява офиса с усмивката и скромността си. Трудно є е да говори за себе си въпреки успехите. Все пак не крие, че се чувства добре. Все още е студентка, но иска да продължи да работи във фирмата и след дипломирането си. Цени високо ведрата, забавна и творческа среда, защото това прави атмосферата в компанията приятна.
А когато хората се забавляват и се чувстват на мястото си, са мотивирани и продуктивни.