Около 78% от участниците в съвместна анкета на CGTN и Народния университет на Китай считат, че през последните десетилетия китайската икономика се е превърнала в двигател за световната, съобщи Радио Китай.
Средната възраст на допитаните е 38,64 години. Анкетата бе проведена в 22 държави, сред които САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Канада, Австралия, Япония, Бразилия, Аржентина, Тайланд, Индия, Египет, Нигерия, Южна Африка и др. Около половината от анкетираните са с висше образование.
Резултатите показаха, че 91,46% от допитаните от африканци имат високо мнение за икономическите постижения на Китай, следвани от 81,6% европейци и 78,09% северноамериканци. 84,02% от анкетираните от развиващите се държави имат по-голямо доверие в китайската икономика, отколкото от развитите.
През последните 10 години БВП на глава от населението в Китай се е увеличил от 6100 щатски долара на 12 000 щатски долара, което за 76,65% от допитаните е изключително постижение. Над 70% от анкетираните от петте континента са на мнение, че Китай напредва и в борбата с бедността. През последните близо 10 години 100 млн. души от селските райони на страната се избавиха от бедността. Според повечето анкетирани това се дължи на бързия растеж на китайската икономика и решителното преследване на поставените цели от китайските лидери.
Мнозинството от допитаните имат положителни впечатления от китайците. Според 84,42% от анкетираните африканци и 71,18% от европейците китайският народ е трудолюбив и самомотивиран. На същото мнение са и 70,96% от анкетираните от държавите в инициативата „Един пояс, един път“ и 74,26% от развиващите се страни.