Само един е с обем под 55%

Причината за сухите чешми в повечето случаи са стари тръби и съоръжения, а не липса на достатъчно количества вода

Докато Европа гори заради липса на дъжд и вода, язовирите у нас са пълни. 80% е запълнено нивото на водоемите, предназначени за питейно-битово снабдяване, макар и с тенденция за понижаване на обема. 

Това показват данните на Министерството на околната среда и водите към петък. Традиционно най-празен е яз. “Ясна поляна” - 55% от общия обем, който дава вода на Южното Черноморие. От началото на месеца нивото на полезния обем е спаднало с около 2 млн. кубика, или 7%. “Бели Искър” и “Асеновец” са другите два язовира с обем под 70%. От “Асеновец” за август са отпуснати 1,8 млн. кубика за Сливен и количествата са редуцирани и са по-малко от заявените от ВиК дружествата. 

“Камчия”, който преди 2 г. бе на път да пресъхне и да остави без вода Бургас и Варна, сега е пълен 88%. “Искър”, който захранва София, е пълен 81%. Няма проблем и с водата за Габрово, Шумен, Велики Преслав, Търговище, Дупница, Кърджали, Велико Търново, Монтана, Враца и другите областни градове.

Най-пълни към 19 август са “Студена”, “Боровица”, “Йовковци” и “Среченска бара”. Въпреки това “Студена” е вторият язовир с неизпълнена в пълен размер заявка от ВиК - Перник. Наличният му полезен обем в петък беше почти 90%.

Въпреки многото вода в язовирите два града у нас – Славяново и Омуртаг, както и 166 села в почти цялата страна са на воден режим към момента, съобщиха от регионалното министерство.  Преди месец – на 17 юли, според тогавашна справка на ведомството селата с нарушено водоснабдяване са били само 65. 

А преди дни се наложи водоноски от държавния резерв да осигуряват вода в Своге и в Свищовско.  Всъщност два от случаите с водна криза в страната от последните няколко години – в Перник и сегашната в Своге, са вследствие на причини, които се коренят във водоизточника, независимо дали става дума за човешка грешка или за природно бедствие. 

В Своге обаче така и не стана ясно дали водата от река Искрецка е отклонена за нуждите на вецове, или, както твърдят спелеолози, земни пластове са се разместили вследствие на земетресение и затова водата е потънала. 

Във всички други случаи на воден режим става дума за амортизирана водоснабдителна мрежа, през която питейната вода потъва в земята, преди да стигне до хората. Или за неработещи съоръжения за изпомпване, тъй като техниката е стара, енергоемка и не са правени инвестиции в тези съоръжения от десетилетия.

В Свищовско например осем села бяха засегнати миналата година от почти пълно пресъхване на водата, тъй като основният водопровод до тях – 3-километрово съоръжение, което стига до село Голямо Сливово, не е бил в състояние изобщо да прокарва вода, тъй като е вече в много лошо състояние. 

Спешните мерки, предприети в петък, са Българският ВиК холдинг да отпусне пари за рехабилитацията на този водопровод, а МРРБ да бъде гарант за спешни действия. Щастливо обстоятелство в случая е, че все пак има готов проект за ремонта и дори издадено строително разрешение, така че водопроводът може и да се възстанови преди началото на зимата. 

Не така стои обаче въпросът с друго ВиК дружество в региона – великотърновското “Йовковци”, което също не може да доставя вече вода редовно и в необходимите количества за доста села в областта. 

ВиК дружествата бяха ударени сериозно от рязкото поскъпване на тока на борсата. Поради това се наложи държавният воден холдинг да отпуска пари, за да си платят поне текущите сметки за ток. Това намали капитала на холдинга от 1 млрд. на около 850 млн. лв. през април т.г. Най-вероятно сумата сега е намаляла още, защото водоснабдяването и канализацията далеч не са печеливша дейност.

Спешни мерки в момента трудно може да се вземат. Миналата година започнаха дейности за повишаване на енергийната ефективност на водните дружества, но ефектът от тях все още не е отчетен. Ако се съди по това, че тази година съобщенията за спешно отпуснати кредити за плащане на сметките на ток понамаляха, вероятно има резултати.

В петък Иван Шишков лансира идеята ВиК дружествата да изградят фотоволтаични централи, с които да намалят сметките си за ток.

Попитан обаче дали има предвид холдингът да обяви обществена поръчка за слънчеви панели, или всяко ВиК ще се справя с тази задача самостоятелно, той каза, че става дума за стратегия, която трябва да се предхожда от анализ. С други думи, решаването и на този въпрос се оставя за редовното правителство.