През 1928 г., докато учи в Чикагския университет, младият астроном Джан Юджъ, идентифицира в звездното небе малкия астероид № 1125 – първият открит от китаец и затова наричан често „китайската звезда“. Оттогава до днес все повече „китайски звезди“ блестят на небето като свидетелство за непрестанния интерес на местните учените към астероидите и мистериите на Космоса, съобщи Радио Китай.
Джао Хайбин от обсерваторията „Дзъдзиншан“ към Китайската академия на науките, обяснява, че сред различните тела във Вселената засега само астероидите могат да бъдат наименувани на своите откриватели. Астрономът, който е идентифицирал нов астероид може да поиска от Международния астрономически съюз той да носи неговото име. И когато астероидът получи име, то вече не се променя.
„Астрономите разглеждат наименуването на астероидите като романтична проява на уважение, тъй като то е както въпрос на наука, така и на човешки стремеж“, казва Джао Хайбин.
В сравнение със западните страни, Китай започва изследванията си на астероиди сравнително късно. Благодарение на усилията на местните учени обаче все повече „китайски звезди“ светят на небето, и сред тях има различни астрономически тела. Китайците често назовават астероиди с имената на места, митологични фигури, събития, древни и съвременни знаменитости. Например, повечето китайски провинции имат наименувани на тях астероиди, както и „Шънджоу“, „Пекинска олимпиада“ и други.За да отдаде почит на Джан Юджъ, през 1978 г. Международният център за астероиди обяви, че откритият от американския астроном от китайския произход Шао Джънюен астероид ще носи името „Джан Юджъ“.
Защо астрономите наблюдават и проследяват астероидите? Джао Хайбин обяснява, че това са космически тела, които може да са „тясно свързани“ със Земята. Намирането и проследяването им ще помогне на хората да идентифицират възможни заплахи от тях срещу планетата ни и я защитят.
Понастоящем международната астрономическа общност признава, че астероидите с диаметър 140 метъра и орбити в рамките на 7,5 милиона км от Земята могат да се превърнат в заплаха. Човечеството е открило вече над 2000 подобни астероида, което представлява около 40% от известните.
Днес Китай е официален член на Международната мрежа за предупреждение за астероиди, а телескопът за близки до Земята обекти в обсерваторията „Дзъдзиншан“ е ключов за наблюдението и проследяването им. Същевременно Китай работи за изграждането на съоръжения за наблюдение на близки космически тела и се надява да играе по-важна роля в сферата на международното наблюдение на астероиди и ранното предупреждение за тяхното движение.