„Цените на течните горива у нас би следвало да бъдат най-ниските в ЕС. Акцизите ни са най-ниски, производствените разходи са най-ниски, петролът е с около една трета под пазара на сорта „Брент“ ", коментира Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
По думите му има три страни в ЕС, които са с по-ниски цени от нас.
"Това трябва да ни подсказва, че не всичко е наред“, допълни Велев.
"Групата компании "Лукойл" има голяма пазарна сила. Положителният ефект от конюнктурата би следвало да се раздели не само между акционерите, а и между потребителите. В това отношение срещата на ръководството на компанията с президента Радев би трябвало да повлияе и да последва снижаване на цените, при всички случаи на най-ниско равнище в ЕС", подчерта Велев пред Би Ти Ви.
По думите му в следващите две години ще сме изключение от ембаргото, време през което рафинерията трябва да се подготви да преработва и друг петрол.
Според него Европейският съюз не бива да въвежда таван на цените на руския газ, тъй като това е допълнителна намеса в пазара и би влошило ситуацията.
"Основният проблем за българските граждани е инфлацията. Тя е следствие на високите цени на електроенергията, природния газ и горивата. Тези три компонента трябва да бъдат управлявани, за да предотвратим следващото голямо "наводнение“ ", посочи председателят на АИКБ.
Асоциацията на индустриалния капитал ще изпрати писмо до властите с искане да продължат настоящите мерки за компенсации за високите цени на електроенергията и през следващата година. Според Велев тези компенсации не са помощи в голям размер, а възстановяване на надвзетото от изкривения пазар.