Сметната палата не констатира съществени нарушения на закона при управлението и разходването на средства в "Топлофикация София", коментират от дружеството по повод доклада на одиторите.
Според топлофикацията той потвърждава многократно подчертаваните от компанията две основни причини, които водят до трупането на задължения - първата е държавната регулаторна рамка, с която се определя цена на входа и на изхода на дружеството и втората, неизгодните условия за заплащане на природния газ по договора с „Булгаргаз“.
Ръководството на „Топлофикация София“ и Столична община са водили десетки срещи през години с искане за промяна на клаузите на договора, според които „Топлофикация“ плаща природния газ предварително, а започва събирането на вземанията си от клиентите 45 дни по-късно.
Повишаването на производствената ефективност и екологичните характеристики на централите на „Топлофикация София“ е пряко свързано с наличието на свободен капиталов ресурс за извършване на мащабна инвестиционна дейност.
Заради хроничния ликвиден недостиг, който е пряко следствие от посочените по-горе причини, дружеството не е в състояние да осигури мащабна инвестиционна програма, от която се нуждае.
В търсене на решение за дългосрочно и цялостно стабилизиране на дружеството Столична община сключи споразумение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ с Американската агенция за търговия и развитие (USTDA). Беше разработен цялостен план за модернизация и стабилизация на „Топлофикация София“, който беше приет от принципала - Столичния общински съвет. По решение на СОС дружеството изготвя процедура за привличане на стратегически външен инвеститор, който да инвестира минимум 854 млн. евро в изграждане на нови когенерационни мощности и топлопреносна мрежа.
Сумата необходима за модернизация на дружеството е непосилна за дружеството, както и за общината. Затова пред нас в краткосрочен план стои важната задача, да бъде избран стабилен стратегически инвеститор. Планът за модернизация и търсене на стратегически инвеститор беше одобрен и от държавата в лицето на Министерство на енергетиката и в момента работна група с представители на министерството, общината, общинския съвет и дружеството обсъждат всички възможности.
Ръководството на „Топлофикация София“ многократно е декларирало пред всички отговорни институции, че финансово стабилизиране на компанията изисква предвидима регулаторна рамка, която да създава предпоставки за инвеститорски интерес в топлофикационния сектор. Със съществуващия регулаторен модел „Топлофикация София“ е единственият буфер, който поема политиката на държавата по осигуряване на социално поносима цена на топлинната енергия, се казва в съобщение на дружеството до медиите.
Относно констатациите в одитния доклад, касаещи управлението на имоти на дружеството, то е важно да уточним, че проверката обхваща периода 1.01.2018 г. – 31.12.2020 г. и към днешна дата настоящото ръководство вече е предприело редица действия, целящи законосъобразно и ефективно стопанисване.