Европейският съюз (ЕС) одобри субсидиите за България - политиците в България най-накрая трябва да направят реформи. Това се посочва в публикация на Агенцията за икономическо развитие на Германия - GTAI, публикувана в последния брой на бюлетина Bulgarien Aktuell на Германо-българската индустриално-търговска камара, получен в БТА.
Досега изготвянето на насоките за финансиране с безвъзмездните средства от Механизма за възстановяване и устойчивост отбелязва малък напредък, се посочва в публикацията. България се намира в разгара на политическа криза и затова ще получи финансиране със закъснение от повече от година, след като планът трябваше да бъде променян няколко пъти, изтъкват от GTAI.
Финансиране в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост
ЕС отпуска на България 6,3 млрд. евро безвъзмездна помощ. Страната ще инвестира по-голямата част от това в зеления преход и в енергийната ефективност.
През април 2022 г. Европейската комисия (ЕК) одобри българския план за възстановяване и устойчивост с почти година закъснение. Това дава на България достъп до финансиране с общо 12,9 млрд. евро до 2027 г. От тях 6,3 млрд. евро са грантове, които България не трябва да връща.
59 на сто от тези средства са на разположение за проекти, които имат за цел да ускорят зеления преход, т.е. постепенното спиране на производството на електроенергия от въглища в България, въгледобива и разширяването на щадящи климата енергийни източници.
Енергийният сектор ще се възползва от финансирането от Брюксел
България трябва масово да разшири инвестициите във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Планът за България предвижда инсталиране на мощност от 1,4 гигавата. Предвидени са субсидии и за разширяване на инфраструктурата на електропреносната мрежа. Това е необходимо за завършване на започналата през 2021 г. либерализация на пазара на електроенергия.
Преди всичко страната от Югоизточна Европа трябва да бъде по-добре свързана с европейската електропреносна мрежа, изтъкват от GTAI. Затова планът изрично предвижда, наред с други неща, изграждането на нови интерконектори между България и Гърция, както и Румъния.
Субсидии за енергийно саниране
Друг акцент на финансирането е енергийната ефективност. Планът предвижда 100 процента субсидиране без личен принос само за енергийно ефективно саниране на жилищни сгради, търговски и обществени сгради. За това до 2027 г. са налични общо 1807 млн. лв. (922 млн. евро; 1 евро = 1,96 лв.). Целта е като цяло да се увеличат частните инвестиции в енергийна ефективност.
Фирмите получават средства за модернизация
Малките и средните предприятия (МСП) трябва да увеличат своя ангажимент за опазване на климата възможно най-бързо. До края на годината те могат да получат грантове за обновяване на машини и оборудване, закупуване на софтуер или въвеждане на нови системи за управление на отпадъците.