Китайски компании увеличават производствения си капацитет в Европа, тъй като търсенето на отоплителни уреди, вариращи от електрически килими и термопомпи до нагреватели и торбички за топла вода, нараства в последните месеци, съобщава Радио Китай.
Европа е изправена пред нарастващ дефицит в доставките на горива, което може да направи предстоящата зима трудна за много домакинства. Гигантът в производство на електроуреди „Мидеа“ (Midea Group) планира да направи първа копка на фабриката си за термопомпи в Италия този петък. С инвестиция от 60 милиона евро фабриката се очаква да заработи с пълен капацитет през второто тримесечие на 2024 г. Тя ще разполага с производствени линии, съоръжения за поддръжка и център за проучвания и развитие.
Някои китайски компании предлагат също продукти, пригодени за европейския пазар. Производителят на вентилатори „Дзису“ (Jisu Technology), например, наскоро пусна енергоспестяващ вентилатор за европейския пазар.
През последните месеци европейски фирми активно се снабдяват с китайско отоплително оборудване, за да помогнат за преминаването през зимата, тъй като регионът е изправен пред ограничени енергийни доставки след влошените отношения с Русия.
Москва беше най-големият доставчик на природен газ за Европа. Според скорошен доклад на „Ройтерс“, Европа трябва „да се моли за мека зима“ и да намали търсенето на енергия, тъй като по-сериозните съкращения на руските доставки на горива и други инциденти биха могли „да направят разпределението на електроенергията или прекъсванията почти неизбежни“.
През първите осем месеца на тази година от град Иу в провинция Джъдзян, който е най-големият в света пазар на едро за потребителски стоки, е изнесено отоплително оборудване на стойност 190 милиона юана (26,5 милиона долара), като климатици и електрически одеяла, с 41,6 процента повече от същия период на миналата година, според данни на местната митница.
Статистиката показва също, че през юли ЕС е внесъл около 1,29 милиона електрически килима от Китай, което е почти 150 процента повече от юни.
Енергийната криза в Европа стимулира пазара на термопомпи, казва Чън Лин, генерален мениджър в „Мидеа“, роля за което имат и усилията на европейските държави да постигнат въглеродна неутралност.
„Няма да има проблем „Мидеа“ да влезе в първата тройка по отношение на производството на термопомпи в Европа през 2022 г.“, добавя и Лиу Лиган, заместник генерален мениджър групата.
Термопомпите се превръщат във важен източник на растеж за „Мидеа“, чийто износ на този артикул се увеличи с 200 процента през първите осем месеца на тази година.
Според Cinda Securities европейският пазар за битови термопомпи се очаква да достигне 37,73 милиона бройки. С добавянето на подобрени и промишлени термопомпи дългосрочното търсене се очаква да надхвърли 40 милиона бройки, които се оценяват на 400 милиарда евро. Пазарът ще нараства с общ годишен темп от около 10 процента през следващите пет години, смятат от инвестиционната агенция.
Луо Лансиен, управител на магазин за торбички за топла вода в Иу, споделя през Global Times, че поръчките от Европа са се увеличили с около 20-30 процента тази година. „Европейските клиенти преди бяха консервативни при правенето на поръчки, но тази година те са доста по-смели“, казва тя.
Нарастващите поръчки от Европа подкрепят цените на акциите на някои компании. Например, „Цайхун“ (Caihong Group), която изнася електрически килими, отчете покачване на цената на акциите си с дневния лимит от 10 процента осем пъти от 20 септември досега. В скорошно изявление на компанията се казва, че тя е спечелила около 210 000 юана през юни от продажбата на домакински отоплителни продукти като електрически килими на външни пазари.
Според пазарни анализатори, нарастващата популярност на китайските отоплителни устройства е друг пример за това как частният сектор във втората най-голяма икономика помага на домакинства в чужбина да преминат през кризата с енергийните доставки.
„Без Китай за Европа е трудно да намери други източници, за да отговори на нарастващото пазарно търсене, тъй като фабриките на други места не могат да коригират веригите за доставки толкова бързо, колкото Китай“, смята Чън Дзя, независим анализатор. Според него, че енергийната криза в Европа ускорява по-тясното търговско сътрудничество между Китай и Европа, като увеличаване на износа на нови енергийни продукти и оформянето на вътрешните вериги за доставки на континента.
Междувременно през последните три месеца търсенето на термоси в платформата за електронна търговия „Алибаба“ се е повишило с 89 процента на годишна база, а на електрически одеяла – с 31 процента, като има големи поръчки от Германия, Полша, Нидерландия, Великобритания и други европейски страни, според статистика на компанията.