Екоминистерството продаде спестени емисии, след като правителството разреши сделката
Спасяваме със спестени квоти за мръсен въздух, за да прави повече ток от въглища.
В понеделник министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова подписа с държавния секретар на Федералното министерство за икономика и дейности по климата на Германия Свен Гиголд споразумение за сделката. Това стана, след като на последното си заседание служебното правителство даде разрешение за това.
Годишните разпределени количества емисии могат да се прехвърлят на други държави -членки на ЕС. Решението обхваща квоти за парникови газове от секторите извън Европейската схема за търговия (ЕСТЕ) - транспорт, селско стопанство, отпадъци и енергийна ефективност.
С него се въвеждат обвързващи национални цели за всяка държава от ЕС. Изпълнението се отчита с две години закъснение поради изискването да се използва официална статистическа информация.
Когато емисиите на парникови газове на държава членка са по-малки от определения лимит за тази година, 5% от тях могат да бъдат продавани на други държави членки чрез двустранни споразумения и при наличие на купувач.
За периода от 2013 до 2020 г. България е преизпълнила целта си и разполага с излишъци, които има право да продава на други страни от ЕС.
Съгласно волята на купувача Германия средствата ще бъдат използвани за дейности по енергийна ефективност на училища и детски градини чрез Националния доверителен екофонд.
По този начин ще се спомогне за намаляване на енергийното им потребление и ще се създадат по-добри условия за подрастващите в образователните институции.
Заради ограничените доставки на руски газ Германия бе принудена да използва повече от въглищните си централи. Въглища, ядрена енергия и газ са най-важните източници за производство на електроенергия в страната въпреки всички усилия за постигане на енергиен обрат. Според изчисленията на Федералната статистическа служба през третото тримесечие на тази година повече от половината (56,9%) от общото количество произведена електроенергия (118,4 млрд. киловатчаса) са от конвенционални енергийни източници.
31,9% от подадената към мрежата електроенергия е произведена в електроцентрали, работещи с въглища. Делът на този ток се е увеличил с 22,5 и има най-голям ръст от всички енергийни източници в сравнение със същия период на миналата година. А за да могат да работят въглищните централи, е необходимо използването на квоти за въглеродни емисии, които сега България продава на Германия.
Вятърната енергия има дял от 16,6% в производството на ток. Като цяло делът на възобновяемите енергийни източници е 43,1%.