От диагностични изображения до хирургически роботи, болниците в цялата страна все повече прилагат използването на медицински продукти, подпомагани от технологията на изкуствения интелект (AI), съобщи Радио Китай. В същото време, изследователските институции залагат много на нововъзникващите AI решения, които са на път да трансформират всяка стъпка от медицинската индустрия.
Изследванията и научните разработки в областта на AI здравеопазването в Китай може да бъде разделено на 10 категории като разработване на лекарства, спомагателна диагностика, болнично управление и биотехнологични изследвания.
Мултинационалните корпорации с бизнес фокус върху медицинските технологии и иновации не пестят усилия да спечелят пари от процъфтяващия китайски пазар на AI здравеопазване. Основен начин за проникване на пазара е външните инвеститори да се обвързват с местни партньори, които разполагат с изобилие от данни, клинични ресурси и софтуерна мощ, за да превърнат обвързването между AI и здравеопазването в реалност. Китай преминава много по-бързо от САЩ в медицинския изкуствен интелект от изследвания към внедряване, воден отчасти от наличието на висококачествени данни. Страната има огромно предимство в данните, когато става въпрос за медицински изследвания с AI. Китайските изследователи могат да обучават AI модели върху масиви от данни, покриващи цели провинции. За разлика от тях, техните колеги в САЩ са ограничени да работят с информация от отделни болници - до голяма степен управлявани от частни фирми.
През последните години Китай увеличи инвестициите си в иновации в здравеопазването и науките в сферата на изкуствения интелект. Една от най-потенциално важните области на фокус е ускоряването на откриването на лекарства и увеличаването на шансовете за успех, което е важен глобален проблем. През 2021г. глобалните разходи за научноизследователска и развойна дейност във фармацевтичната индустрия достигнаха 212 милиарда долара в сравнение със 137 милиарда долара през 2012г. Откриването на лекарства отнема средно 5,5 години, което е наистина много време за пациенти, които очакват реални резултати възможно най-скоро. Изкуственият интелект в научноизследователската и развойна дейност може да добави повече от 25 милиарда долара икономическа стойност. Новите патентовани лекарства в момента представляват по-малко от 30 процента от общия размер на пазара в Китай (в сравнение с повече от 70 процента в световен мащаб), което показва значителна възможност от въвеждането на нови лекарства, за които използването на изкуствен интелект в разработката ще бъде изключително полезно. Използването на изкуствен интелект за ускоряване на идентифицирането на целта и дизайна на нови молекули може да допринесе до 10 милиарда долара икономическа стойност. Вече повече от 20 стартиращи AI компании в Китай, финансирани от фирми с частен капитал, си сътрудничат с традиционни фармацевтични компании или работят независимо за разработването на нови терапевтични средства.
Други 10 милиарда долара икономическа стойност могат да бъдат резултат от оптимизиране на дизайна, процеса и протоколите на клиничните изследвания. Тези случаи на използване на AI могат да намалят времето и разходите за разработване на клинични изпитания, да осигурят по-добро изживяване за пациентите и здравните специалисти и да позволят по-високо качество в процеса на работа.
Използването на алгоритми за машинно обучение върху медицински изображения и данни (включително резултати от прегледи и диагностициране) за прогнозиране на диагностични резултати и подкрепа на клинични решения пък от своя страна може да генерира около 5 милиарда долара икономическа стойност.
За фирмите е почти невъзможно да постигнат въздействие с AI без познания за бизнес домейна. Най-важно е да се задават правилните въпроси - това може да се определи успехът или неуспехът на дадено начинание в областта на изкуствения интелект. В резултат на това организациите във всички науки, подкрепени от изкуствен интелект, включително и медицината, могат да се възползват от систематично повишаване на квалификацията на съществуващи AI експерти и специалисти в сферата. Те се превръщат в така наречените AI преводачи – хора, които знаят какви въпроси за бизнеса и здравеопазването да зададат и могат да преведат проблеми от реалния живот в решения за изкуствен интелект.
Едно решение за изграждане на този профил на таланти е да бъдат повишени уменията на техническите специалисти с необходимите знания в сфера, в която се разработват новите иновации на AI. Една стартираща компания с изкуствен интелект в откриването на лекарства, например, създава програма за обучение на новоназначени учени по данни и инженери по изкуствен интелект в познания във фармацевтичната област, като структура и характеристики на молекулата. Ръководителите на компанията признават, че това задълбочено познание в областта сред нейните AI експерти е стимулирало откриването на близо 30 молекули за клинични изследвания. С около 22 процента от AI компаниите, установени в Китай и над 12 милиарда долара, инвестирани в областта, няма съмнение, че Китай е лидер в областта на изкуствения интелект. От време на време около нас изникват нови примери за разработени от AI продукти - медицински роботизирани технологии за акупунктурен робот, новоразработени слухови апарати с AI, внедряване на AI в областта на традиционната китайска медицина, международни инвестиции на огромни лидери в индустрията като AstraZeneca , Merck и Gabor, представящи новоразработени платформи за изследване и практическо сътрудничество. Изкуственият интелект има потенциала да промени ключови сектори в Китай. Отключването на максималния потенциал на тази възможност обаче ще бъде възможно само със стратегически инвестиции и иновации в няколко измерения – разработка и поддържане на база данни, талантът, технологиите и пазарното сътрудничество са на първо място. Работейки заедно, предприятията, участниците в AI и правителството могат да се справят с тези предизвикателства и да позволят на Китай да остане лидер в сектора на AI в медицината и здравеопазването.