Да няма съкращаване на въглищните мощности в България - такава промяна в Плана за възстановяване и устойчивост искат от "Възраждане".

Хората на Костадин Костадинов настояват за отпадане и на тектовете, които касаят извличането на битовите потребители на свободния регулиран пазар.

Предложенията им обаче не са срещнали подкрепа в комисията по енергетика, затова "Възраждане" даде трибунка в кулоарите на парламента.

„Очаквахме да бъдем подкрепени от политическите сили, тъй като в месеците, да не кажем годините беше говорено, че всички ние политиците трябва да се борим,  за енергийната независимост на държавата си, така и за запазване капацитета на въглищните си мощности, както и за работните места. Ще продължим да подкрепяме тази позиция, която пак казваме е пряко свързана с енергийната независимост на България", каза Искра Михайлова 
В момента трите ТЕЦ-а в Маришкия басейн и рудниците, работят на територията на България с местен ресурс, тоест ние там сме изцяло независими откъм производство на електроенергия, те  генерират капацитет почти толкова колкото АЕЦ-а. Това е една мощност от която България в момента не може да си позволи да се лиши. В Плана не пише как държавата ще бъде компенсирана, но и няма никаква предвидимост по отношение на работната ръка, казаха още от групата. 

Да не забравяме, че в Конституцията, енергийната независимост на държавата е в компетенцията на държавата. Тоест Министерството на енегрегитиката е заетия орган, който да прави енергийната политика на България, а не ЕС или още по-малко един План за възстановяване и устойчивост, който е за възстановяване от Ковид кризата, заключиха от парламентарната група.