Цената на водата да не се определя от КЕВР, а от специална комисия и в една област тя да е еднаква за всички потребители.

Това предвижда нов Закон за водоснабдяване и канализация, публикуван за обществено обсъждане от Министерството на регионалното развитие. В него се запазва таванът на цената с текста, че социална поносимост е налице, когато минималното месечно потребление на вода от 2,8 куб. м на човек не надхвърля 2,5 на сто от средния месечен доход на домакинство в съответната административна област.

Данните за дохода ще се вземат от НСИ, които се обновяват на годишна база.

Идеята на законопроекта е ВиК териториите да съвпаднат с административните области, за да се постигне принцип на управление на отрасъла – една област, една асоциация, един оператор. Така страната се разделя на 28 обособени територии, за всяка от които управлението се осъществява от асоциация по ВиК. В случаите, в които консолидацията все още не е завършена, общините ще трябва да се включат в асоциацията до 6 месеца след влизането в сила на закона, което ще стане на 31 март догодина, е записано в преходните и заключителните разпоредби.

Регулирането на цените ще се осъществява от специална комисия, която ще одобрява предложенията на операторите. Новият регулатор ще се отчита пред Народното събрание и ще се финансира от държавния бюджет. Парламентът ще назначава председателя и останалите четирима членове за 5 години, като ще имат право на не повече от два мандата.

Членовете трябва да са магистри с 10-годишен опит в областта на водоснабдяването и канализацията или на други комунални услуги.

До 24 месеца от влизането на закона в сила всеки трябва да си е монтирал индивидуален водомер с дистанционно отчитане, е записано в преходните и заключителните разпоредби.

Уредено е правото на собственост върху ВиК активите, като изрично са посочени обектите на публичната и частната държавна собственост, публичната и частната общинска собственост и частната собственост на физически и юридически лица в зависимост от предназначението им.