Екологичните и социалните проблеми в световните вериги за доставка на какао вероятно ще продължат, освен ако компаниите не започнат да плащат на фермерите значително повече за тяхната реколта, според голям доклад за устойчивостта на какаото, публикуван днес и цитиран от БТА и Ройтерс.
Какаовият барометър, изготвен от групата на организациите на гражданското общество "Войс нетуърк" (VOICE Network), установява, че фермерите в много страни производителки на какао, остават бедни, а детският труд и обезлесяването продължават.
Докладът идва само ден, след като Европейският съюз прие нов закон, чиято цел е да попречи на компаниите да продават в ЕС продукти като какао и шоколад, свързани с обезлесяването по света. Законът идва след десетилетия усилия на компаниите да прочистят своите веригите за доставки чрез "схеми за сертифициране" (или одити от трети страни), които до голяма степен не успяха да окажат въздействие.
Основна част от проблема според доклада, е, че компаниите не се ангажират да плащат на фермерите заплата, необходима за воденето на нормален живот, дори и да им плащат премия за какао, сертифицирано без екологични и социални вреди.
"Имаме нови данни, които показват, че не можете да имате устойчиво какао без по-високи цени за фермерите. Това просто няма да работи", каза Антони Фаунтин, директор на мрежата VOICE, пред Ройтерс.
Схемите за корпоративно сертифициране са склонни да се фокусират върху "добрите селскостопански практики", като например насърчаване на фермерите да увеличат производителността - нож с две остриета, който може да доведе до по-ниски глобални цени на какаото, ако не е придружен от правителствени програми за намаляване на общата продукция.
Такива програми обаче липсват, констатира докладът, като правителствените стратегии в ключови страни производителки често все още са насочени към насърчаване на увеличеното производство на какао за борба с бедността.
Докладът приветства новия закон на ЕС като първа стъпка към въвеждането на промяна, но предупреждава, че това ще бъде затруднено, ако компаниите не предприемат действия скоро да плащат по-висока цена за какаото.
"Повечето компании за закупуване на какао продължават да работят както обикновено, като поддържат (схеми за сертифициране) и същевременно отказват да адресират директно собствените си практики за закупуване - включително ценообразуване", се казва в доклада.