Сред имигрантите в Европейския съюз, идващи от страни, които не са членки на Съюза, 59,1 на сто са били наети на работа през 2021 г. 74,4 на сто от чужденците в страните членки, които са били граждани на други държави от ЕС, са били заети през миналата година, докато средните нива на заетост на гражданите в собствените им държави от Евросъюза е била средно 74 на сто. Това сочат най-новите данни на европейската статистическа служба Евростат, публикувани днес, само два дни преди ООН да отбележи Международния ден на мигрантите.
От живеещите в България чужденци на възраст между 20 и 64 години, които не са граждани на страна от ЕС, 54,4 на сто са били наети на работа през миналата година.
Що се отнася до безработицата, средният дял на безработните в ЕС, които са търсели заетост в собствените си страни, е бил 6,3 на сто, а безработните граждани на страни от Общността, живеещи в други страна членки, е бил 8,7 на сто. Гражданите на трети страни, които са живеели в ЕС и са били безработни, са били близо два пъти повече - 15,5 на сто.
По отношение на образователните постижения, за гражданите на държави извън ЕС на възраст 25-74 години е било по-вероятно да имат по-ниско ниво на образование (45,9 на сто), отколкото гражданите на ЕС, които са живеели в родината си (22,1 на сто) и гражданите на ЕС, живеещи в друга държава членка (28,9 на сто).
Европейците, живеещи в собствените си страни, са имали най-висок дял сред хората със средно образование (46,5 на сто), докато гражданите на ЕС, пребиваващи в други страни членки, са били най-много като дял сред висшистите (32 на сто).
По отношение на социалното включване в ЕС, 48,4 на сто от гражданите на трети страни (на възраст 18 или повече години) са били изложени на риск от бедност или социално изключване. При гражданите на ЕС, живеещи в родината си, този дял е бил 19,5 на сто, а 27,5 на сто от тези, които са пребивавали в друга членка на Съюза, са били застрашени от социално изключване, съобщи БТА.
Същевременно от чужденците, които не са граждани на ЕС, едва 24,2 на сто са притежавали собствен дом в съответната държава, в която са живеели през 2021 г. Също така 35 на сто от жителите на ЕС, които живеят в различна от родината им страна, са притежавали жилище, докато делът на местните със собствен дом е бил средно 74,3 на сто.
Според по-стари данни – от 2020 г. - процентът на натурализация на граждани на държави извън ЕС е бил 2,7 на сто, докато на гражданите на ЕС, пребиваващи в друга държава членка, той е бил едва 0,7 на сто.