Отварянето на план за възстановяване било прецедент за Европа, твърди премиерът и видя клопка в поставения от депутатите срок до 31 март да уведомим ЕК защо не може да изпълним намаление на емисиите с 40%

Още следващата седмица вицепремиерът Атанас Пеканов започва разговори с Европейската комисия каква процедура да се следва по решението на Народното събрание за предоговаряне на намалението на емисиите от въглищните централи с 40% до 2026 г. Това съобщи в петък премиерът Гълъб Донев.

Според него обаче отварянето на план за възстановяване, където е записан този ангажимент, било прецедент, тъй като нито една друга държава в ЕС не е поставила въпроса за преразглеждане на планове.

Донев видя клопка в поставения от парламента срок преговорите с ЕК да започнат до 31 март.

Служебното правителство вече работело за предоговарянето

на сроковете за намаляване на емисиите и преди депутатите да вземат такова решение.

“Действаме, не сме останали това разпореждане на парламента, но е дълъг процес. Само оценката на ЕК отнема около 2 месеца, а оттам нататък ще се водят разговори с всички държави членки. Така че сроковете на Народното събрание може да ни се виждат много подходящи, но има рискове, които може би и нарочно поставени, подлагат на риск реализацията на преговорите, допълни Донев.

В четвъртък депутатите решиха, че до 31 март България трябва да изпрати в ЕК мотивирано писмо защо не може да изпълни заложеното намаление с 40% на емисиите. Правителството пък трябва да предприеме действия и да осигури работата на централите на въглища без ограничение поне до 2038 г. Заедно с това депутатите

преформатираха и още проекти в плана за близо 3,5 млрд. лева

Парите за изграждане на големи батерии за съхранение на 6000 мегаватчаса ток, които са 1,5 млрд. лева, ще отидат за ВЕИ-та и батерии на бизнеса, но с безвъзмездна помощ от 50% от стойността.

Проектът за финансирането на 1,4 гигавата ВЕИ и батерии също бе променен. Той предвиждаше общо 2 млрд. лв. за изграждането им, като 668,9 млн. лв. са безвъзмездни. Решено бе парите да отидат за развитието на мрежите.

Заделените 342 млн. лв. за геотермална централа се разделят наполовина. 171 млн. ще бъдат пак за тях, но останалата половина ще отиде за енергийна ефективност.