• САЩ са най-големият инвеститор, купили са 26% от еврооблигациите
  • Книжата пласирани при почти двойно по-ниска лихва в сравнение със сходни емисии на Румъния и Унгария

България изтегли нов дълг от 1,5 млрд. евро, с който ще плати в края на март стар за почти същата сума.

Във вторник финансовото министерство пласира 10-годишни облигации, деноминирани в евро, с годишна лихва от 4,5%. С парите освен плащането на стари задължения ще се финансира и планираният за тази година дефицит, за да продължим да покриваме критериите за приемане на еврото, съобщи финансовата министърка Росица Велкова.

Тя се похвали, че България е постигнала най-голямото инвеститорско търсене за единичен транш на външните пазари. Заявките от купувачите били за български книжа за 7,3 млрд. евро.

И обяви, че най-голямо количество от държавните бонове  – 26%, е било изкупено от инвеститори от САЩ. 23% са станали собственост на такива от Обединеното кралство и Ирландия, а общо 15 % са в ръцете на инвеститори от Германия и Швейцария. Най-малко - 11%, са били за купувачи от Централна и Източна Европа,  10% са отишли в български инвеститори.

Разпределението показва, че 59% от книжата са закупени от фондове за управление на активи, 24% от банки, 6% от хедж и пенсионни фондове. Същият процент е станал собственост на правителствени агенции и само 1% на други инвеститори, обясни Велкова.

Според нея високият интерес на инвеститорите сега за разлика от септември миналата година се дължи на няколко фактора. Първият бил премахването на административни пречки, които не позволявали на трейдъри от САЩ да инвестират в наши държавни ценни книжа. Роля изиграл и фактът, че вече сме познат емитент на тези пазари, затова продажбата не била предшествана от предварително представяне. Третата причина  е, че е използван прозорец за излизане на пазара, без страната ни да има спешна нужда от ликвидност. 

Постигнатата доходност за ценните ни книжа е значително по-изгодна в сравнение с други европейски страни, емитирали подобен дълг, каза още Велкова.

Унгария например също продаде 10-годишни облигации в началото на годината, но в долари, с лихва от 6,5%. Румъния пласирала подобен дълг с 6,5% лихва.

Докато не бъде приет нов бюджет за тази година, България няма да поема нов дълг от международните пазари, заяви още Велкова.