Компаниите, получаващи финансиране от американския фонд за подпомагане на производството на чипове, който е в размер на 52 милиарда долара, няма да бъдат принудени да затворят заводите си в Китай в съответствие с предложението за забрана на субсидирането, което може да бъде използвано от "страни, пораждащи безпокойство". Това обяви южнокорейското министерство на търговията, промишлеността и енергетиката, цитирано от Ройтерс.

Министерството на търговията на САЩ предложи вчера да бъдат установени правила за тези, които получат американски субсидии за научноизследователска и развойна дейност, насочена към създаването на чипове, предаде БТА. Предложението включва и налагане на ограничения за компаниите в сферата на инвестициите и разширяването на дейността им в страни като Китай и Русия.

Двата най-големи производителя на чипове за памет в света - южнокорейските компании "Самсунг Електроникс" (Samsung Electronics) и "Ес Кей Хайникс" (SK Hynix), имат фабрики за производство на полупроводници в Китай.

Междувременно "Самсунг" (Samsung) строи завод за чипове в американския щат Тексас, чието изграждане може да достигне до над 25 млрд. долара. Корпорацията "Ес Кей груп" (SK Group), която притежава "Ес Кей Хайникс", обяви през миналата година, че планира да инвестира 15 милиарда долара в производството на полупроводници в САЩ.

И двете компании биха могли да кандидатстват за финансиране от американския фонд, отбелязва Ройтерс.