Това е съвместна рубрика на "24 часа" и Министерството на иновациите и растежа. Тя разказва кой, как, кога и за колко средства може да кандидатства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), Програмата "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" (ПКИП) и Програмата "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" (ПНИИДИТ) 2021-2027. Всички възможности, условия и срокове за кандидатстване - в рубриката "Иновации и растеж за хората и бизнеса"
Програмата „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 г. е първата в историята на евросредствата в България, която ще финансира внедряването на научни разработки в бизнеса
Ще се финансират микро-, малки и средни предприятия, висши училища, научноизследователски организации, големи фирми в сътрудничество с малки и средни предприятия, общини и НПО
През април ще стартира първата процедура по Програмата „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 г. (ПНИИДИТ). За първи път в историята на управление на европейски средства в България има специална европейска програма за подкрепа на връзката между бизнеса и науката. Бюджетът й е 2,14 млрд. лева, съобщава министърът на иновациите и растежа Александър Пулев. Той и екипът му направиха обиколка на цялата страна и информираха местната власт, научните звена и бизнеса за предстоящото кандидатстване по европейските програми и по плана за възстановяване.
По ПНИИДИТ ще могат да кандидатстват висши училища, научноизследователски организации, микро-, малки и средни предприятия, както и големи фирми в сътрудничество с малки и средни предприятия. По някои от мерките ще бъде допустимо съвместно участие на фирми и научни звена заедно с НПО, големи предприятия и общини.
Програмата има два приоритета – „Устойчиво развитие на българската научноизследователска и иновационна екосистема“ и „Цифрова трансформация на публичния сектор“.
По първия приоритет ще бъдат развивани вече изградените Центрове за върхови постижения и Центрове за компетентност, ще се подкрепят внедряването на технологии, трансферът на знание и скъсяването на пътя от проучванията до иновациите. Ще бъдат финансирани и проекти, получили знака за качество „Печат за високи постижения“ по програмите „Цифрова Европа“ и „Хоризонт Европа“ на ЕК. Ще се инвестира в индустриални иновационни програми за развитие на технологии, чрез които регионите да станат по-конкурентоспособни и климатично неутрални.
По втория приоритет ще се финансира дигитализацията на публичния сектор, повишаването на киберсигурността в администрацията, създаването на пространства от данни, отворен достъп до наука и др.
Именно по ПНИИДИТ се изгражда национална мрежа от 12 цифрови и иновационни хъбове с бюджет 140 млн. лв. В изградените вече лаборатории в Центровете за върхови постижения и за компетентност компаниите ще могат да създават, развиват и тестват технологии и прототипи, ще могат да ползват специализирани услуги в сферите дигитализация, изкуствени интелект и киберсигурност. Мрежата от цифрови хъбове ще помага както на български фирми, така и на дружества от цяла Европа.
През второто полугодие на 2023 г. ще се отвори за кандидатстване и втората мярка по програмата, заложена за тази година – ваучерната схема за малки и средни предприятия за внедряване на научни разработки в бизнеса. Тя е с бюджет 49 млн. лв. Третата процедура по ПНИИДИТ в рамките на настоящата година е за развитие на Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност, изградени по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (2014-2020 г.) с бюджет 336 млн. лв.
Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация (ПНИИДИТ) 2021-2027 г. е едно от трите направления, чрез които по линия на Министерството на иновациите и растежа 1,2 млрд. лв. ще са на разположение на българския бизнес само за първите шест месеца от 2023 г. Другите две са Планът за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и новата програма „Конкурентоспособност и иновациите“ (ПКИП) 2021-2027 г., която е с бюджет 3 млрд.
Viber канал: Министерство на иновациите и растежа
Facebook: Министерство на иновациите и растежа
Instagram: https://www.instagram.com/minnovationbg/
Twitter: https://twitter.com/minnovationbg?lang=bg
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/ministry-of-innovation-and-growth-bulgaria/
YouTube: https://www.youtube.com/@user-bt5ui4ee1n
Подкаст за иновации и растеж:
https://spoti.fi/41PmjfQ << Spotify
https://www.deezer.com/en/show/5660657 << Deezer
https://anchor.fm/pzir << Anchor
https://bit.ly/pir-st << Stitcher
https://bit.ly/pir-gp << Google Podcast
https://apple.co/41NMhk2 < < Apple Podcasts / iTunes