Общият изчислен размер на сумата от налагане, до налагане на 25 % финансова корекция по 20 договора от ВиК сектора възлиза на 90 млн. лева или 21% от общата им стойност. Това са проекти, финансирани по ос 1 на оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г., които са на обща стойност 412 млн. лв.
Това обявиха на съвместен брифинг министърът на регионалното развитие Иван Шишков и министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова.
Във връзка с извършена проверка от изпълнителната агенция, която е одит към средствата, към ЕС се установиха доста нередности свързани с подписването на договорите. От 14 дружества, които са получили средства с европейски пари, в 10 от тях са намерени проблеми, обясни Шишков.
Най-проблемните ВиК дружества са Бургас, Стара Загора, Кърджали и Смолян. Там са открити най-драстичните нарушения свързани със Закона за обществените поръчки поясни министърът.
“От една страна, гражданите имат право на адекватни условия за живот и чиста околна среда”, каза министър Карамфилова. Заделеният ресурс по ОПОС ос "Води" е над 1,8 млрд. лв., а ВиК операторите, са ползватели на около 1 млрд. лв. от средствата.
От друга страна е важно да се идентифицира проблемът, така че да се осигури изпълнението на тези проекти на 14-те оператора. Бенефициентите са 14, сключили са около 100 договора с отделни изпълнители. Някои бенефициенти напреднаха сериозно, отбеляза министърът. И даде пример с ВиК Русе, където напредъкът от 36% вече е на 67%, при други обаче е констатирано изпълнение едва около 16%.
„Всяка седмица се провеждаха срещи, така че работата напредна. Има обществени поръчки с дълго обжалване“, каза тя.
Карамфилова обясни, че след като са приложени контроли по проектите е получена представителна извадка за повторна проверка на 34 договора с изпълнители. По 17 от тях са установени нарушения и пропуски. Общата стойност на допустимите разходи по тези 34 договора е 544 млн. лв., от които по линия на ОПОС са 457 млн. лв., а останалите са собствен принос.
„Установените нарушения достатъчно показателно и ясно говорят сами по себе си за тяхната сложност и тежест по отношение на бенефициентите и провежданите от тях обществени поръчки. Ние не поглеждаме задачата от гледна точка на проведените контроли от УО - той си е свършил работата“, каза министърът. Тя обясни, че допълнително е направен SWAT анализ след като са извършени тези контроли.
„Рисковете съвсем не се свеждат до финансовите аспекти и налагането на финансовите корекции. В крайна сметка законодателят е определил – не изпълняваш закона получаваш съответната финансова корекция“, заяви тя.
ВиК проектите изпълнявани от ВиК операторите са в активна фаза, логично е да очакваме още повече активност и амбиция от страна на ВиК операторите така, че да може да се гарантира изпълнението на тези проекти. Всяка от тези поръчки е проведена през 2019 или 2020 г. Те ще си понесат конкретните наказания, но е важно да се продължи изпълнението на проектите, защото се поставя под риск ангажиментите и гарантирането на индикаторите, които държавата е поела пред ЕК. Остават по-малко от 9 месеца за верифициране на разходите. Ще търсим решение с МРРБ да не се допуска физическо неизпълнение.
“Избегнахме риск от загуба на 312 млн. лв., екипът се справи, имаше опасност от финансови корекции от няколко милиона лева, но и с това се справихме”, каза още Карамфилова.