В бюджета за 2024 година ще бъдат предвидени пари за мерки за енергийна ефективност за 54-те сгради, за който не стигнаха средства.
Това заяви регионалният министър Андрей Цеков по време на парламентарния контрол.
Проблемът започва от 2016 година и за 56 жилищни сгради няма предвиден финансов ресурс, за са бъдат извършени дейностите за мерки за енергийна ефективност. Те са в Столична община, Пловдив, Хасково, Каварна, Добрич, Русе и Тутракан. Сред тях има 6, които имат и значителни конструктивни проблеми, който трябва да бъдат отстранени преди да се предприемат мерки за енергийна ефективност и които са извън дейностите на Националната програма за енергийна ефективност.
Кандидатстването е било през 2015 година, през 2016 година за 22 от тези сгради е било взето решение, че ще се отпусне финансиране за тях, след като бъдат реализирани проектите от 2015 година. В крайна сметка в периода 2017-2019 в МРРБ са получени над 10 писма от МФ и от ББР с които предупреждават, че отпуснатите 2 млрд. лева по програмата няма да стигнат за всички сгради.
Някой от общините са решили да прекратят договорите за целевото финансиране и ще кандидатстват по програмата в ПВУ - 8 на брой. Няма гаранция, че проектите им ще бъдат одобрени, тъй като има съответната методика.
“Мисля че, програмата е изпълнила целите си и тя трябва да приключи. Въпросните общини и живущите в тези сгради не трябва да бъдат жертва на невъзможността на държавата да се справи с казуса. Договорените средства към 2016 година са били 40 млн., по днешни цени трябват грубо 72 млн. лева. Доколкото въпросните сгради вече да били одобрени, считам, че финансирането им трябва да бъде със средства от националния бюджет и този на МРРБ“, обясни Цеков.
Министърът посочи, че алтернативен вариант имало и той бил в подготвяният от тях допълнителен инструмент за финансиране на проекти за енергийна ефективност, съвместно с МОСВ и с енергийното министерство. Проектът обаче щял да бъде готов към края на годината.