Димитър Радев и Любомир Христов са харесвани от двете политически сили, но нито една кандидатура не е внесена официално

5 дни преди да изтече срокът за номинации за управител на БНБ, никоя парламентарна сила не е внесла официално своя кандидатура.

Чуват се различни имена - едно - две се споменават публично, други се въртят в партийни и финансови среди и само един Симеон Дянков си призна, че ще се справи начело на БНБ. Май обаче не получи подкрепа откъдето очакваше и замълча.

Ситуацията е такава, че шансовете на един или друг потенциален кандидат могат да се увеличат или спаднат буквално в последните финални часове за номинации в петък. Дотогава ще вървят активни консултации между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС за БНБ и още по-важните регулаторни органи като комисиите за финансов надзор, конкуренция, потребители...

Хората на Бойко Борисов ясно формулираха, че на финалната права на държавата към еврото предпочитат настоящият управител Димитър Радев да повтори своя мандат в БНБ.

“Продължаваме промяната” ще има собствен кандидат за БНБ, обяви във вторник Асен Василев. Той не потвърди, нито отрече дали става дума за Андрей Гюров.

Ще се опитаме да намерим фигура, която има висок статут в индустрията, лаконично коментира финансовият министър и допълни, че няма да подкрепят ГЕРБ за Димитър Радев. Мотивира се със забавянето на приемането на България в еврозоната. Самият Гюров вече веднъж се пробва за БНБ, но не получи подкрепа извън “Промяната”.

Неофициално обаче се твърди, че ПП-ДБ са обсъждали все пак и вариант да се насочат към подуправител, а да гласуват “за” Радев. В петък Венеция Ангова от ПП

отправи публично две послания около този важен избор

Тя определи настоящия управител като доста консервативен, но допусна, че отношението към него ще се определи на финала от тази част от програмата му, която описва пътя към еврозоната.

 Второто послание на Венеция Ангова бе, че за нейната парламентарна група по-важният пост в централната банка бил не този на управителя, а на подуправителя на управление “Емисионно”. Мандатът на сегашния Калин Христов също е изтекъл. Днес опитният финансист, който близо 14 години е в БНБ, преживя краха на КТБ, не е най-големият фен на еврозоната, което го прави и неприемлив за ПП като номинация.

Публичният коментар на депутатката Ангова отпуши нов сериал от слухове за комбинации. Едната оставя начело на БНБ Димитър Радев, който да бъде избран с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС,   като посочва като подуправители Георги Ганев от ДБ, Петър Чобанов от ДПС, бившата шефка на ДСК и Банковата асоциация Диана Митева .

Сред политиците се завърта и трета   комбинация - да се заложи на изцяло нов екип от управител и подуправители, които да са минали през чужди банки. Твърди се, че ПП подновили разговорите с бившата банкерка от Ситибанк Анна Райчева. Името ѝ бе сред номинациите на ПП при първия избор, след като получиха отказ от проф. Илиян Михов. До официално издигане тогава не се стигна.

Ако преговорите около шефския пост в БНБ не дадат резултат,  има вероятност срокът за номинации да бъде удължен. Според един от лидерите на ПП много важно било след двата неуспешни опита за избор да се търси фигура, която да получи одобрението от внушително мнозинство в парламента, за да не се повтори ситуацията от март 2022 г., когато заради неуспешния избор на гуверньор се разклати тогава четворната коалиция. Затова преди БНБ, ще се търсят приемливи имена за онези 25 регулаторни органа, чиито шефски мандати са изтекли. Те бяха описани в

съвместната декларация на Николай Денков и Мария Габриел

Не че има шанс да наложи своя фигура за първия пост там, но “Възраждане” в петък представи като кандидат банкера Любомир Христов.

ДПС и БСП засега мълчат и е вероятно да не влязат в интригата за управител, така както не го направиха при предишните два опита за избор. Което не пречи да участват в битката за подуправители.

Най-синтезирания отговор защо постът гуверньор на централната банка е толкова важен, даде при втория опит за избор финансистът Момчил Андреев в интервю за “24 часа”.

Управителят на БНБ е ключова фигура и “струва” колкото няколко министри,

защото има дълъг  мандат, автономност, пряка линия с Европейската централна банка (ЕЦБ), Федералния резерв и международните финансови институции, чуваемост в страната и чужбина. БНБ дава и отнема банкови лицензи, контролира дейността на банките, управлява валутния резерв.

И още, според бившия шеф на Райфайзенбанк у нас в условия на криза комуникационните умения на управителя на БНБ, неговата психическа устойчивост и лидерски умения  били от особена важност. Навсякъде по света, когато държава минава през тежки изпитания и се търси авторитет, управителят на централната банка бил естествен кандидат за поста на държавен глава или министър-председател. При определена  конюнктура той  можел да бъде коректив на изпълнителната власт.  

500 човека могат да са шеф на банка у нас

500 човека могат да бъдат шеф на банка или да участват в управителни органи. Това става ясно, след като изтече срокът, даден от БНБ, за да се изпълнят изискванията за заемане на управленски позиции. Те са описани в специална наредба. Оказва се, че топбанкерството е запазена територия за икономисти и юристи. А за заемането на важните позиции се иска и одобрението на БНБ.

В момента публичен списък с над 500 имена е побрал отговарящите на критериите. Част от тях вече заемат такива позиции, някои дори извън България.

Наредбата разделя изискванията на две големи групи

- знания, умения и професионален опит, и на специфични качества, необходими за изпълнителен директор, член на управителен или надзорен съвет.

За да се направи оценка по всеки от формалните критерии, се извършва проучвателна дейност. Така например наличието на добра репутация не се установява само с липсата на лоши новини за дадено име, а се иска информация от НАП за платени данъци, от полицията за евентуални провинения и дори за глоби от КАТ.

За установяване на способността да се изпълняват функциите честно, почтено и независимо, се събира информация за зависимости например. Оценяват се и подробности като семейно положение, работа на другите членове на семейството, здравословно състояние.

За тези, които работят във финансовия сектор, има изискване за не по-малко от 5 години на ръководна длъжност, а ако са с висше икономическо или юридическо образование - поне 3 години.

За тези, които сега влизат в банковия сектор, времевото изискване се удвоява - те трябва да са заемали не по-малко от 10 г. длъжност с ръководни функции във финансовото управление на предприятия, а ако са с икономическо или юридическо образование, срокът е 5 години. При това активите на управляваното от тях предприятие трябва да са съпоставими със стойността на активите на банката.

Алтернативното изискване е да са заемали не по-малко от 10 години длъжност с ръководни функции във финансовото управление на държавни институции, а ако имат висше икономическо или юридическо образование - не по-малко от 5 години. Безспорно предимство за всеки банкер се оказва това да е хабилитирано лице - преподавател или научен работник, но само в областта на икономиката или правото.

Малко “по-хлабави” са изискванията за членове на управителни и надзорни съвети. При тях три години се иска на длъжност с ръководни функции в предприятия от банковия или финансовия сектор или в институции, сравними с банка. Ако пък идват извън финансовата система, да са били не по-малко от 3 г. член на управителен или контролен орган в предприятия, чиито активи са съпоставими със стойността на активите на банката.

За да се получи одобрението на централната банка,

има ограничение за едновременно заемане на длъжности

- една изпълнителна и до две в управителни органи. Може да се участва в четири управителни съвета, ако не се заема изпълнителна длъжност. БНБ може да разреши на особено ценен кандидат да заема една допълнителна длъжност, ако прецени, че това няма да доведе до неизпълнение на задълженията му.

С наредбата се поощряват многообразието в управителни и надзорни съвети, като вид образование, квалификация и стаж, полово равенство. Технологичната процедура препоръчва банките да имат комитет за подбор, който да се състои най-малко от трима души. Освен че подбира и оценява хора за ръководни постове, комитетът следи и да няма лобизъм при вземането на решения от управителния и надзорния съвет на дадена банка.

Димитър Радев
Димитър Радев
Финансистът Любомир Христов СНИМКА: Архив
Финансистът Любомир Христов СНИМКА: Архив