„Булгартрансгаз“ обяви необвързващо пазарно проучване за търсене на капацитет за пренос на водород. Дружеството информира всички настоящи и потенциални пазарни участници (производители, търговци и потребители) за възможността да представят своите необвързващи прогнози за търсене на капацитет за пренос на водород, съобщават от компанията. Резултатите от него ще покажат какъв е интересът на пазарните участници към потенциалното използване на водорода като част от бъдещия енергиен микс, се казва в съобщението на компанията.
"Булгартрансгаз" го прави, включително и координирането със съседни оператори, за да улесни планирането навреме на необходимата инфраструктура. С него ще бъдат идентифицирани очакваните нужди от капацитет за транспортиране на водород, потенциалните места за производство в България, както и изходни точки към крайните потребители.
Получените резултати ще допринесат и за своевременното планиране и изграждане на необходимата инфраструктура за пренос на водород за и през България.
Информацията трябва да бъде представена до 15 септември 2023 г. , обявяват от "Булгартрансгаз".
Пазарното проучване се прави като се отчитайки европейските политики и приоритети за декарбонизация, а „Булгартрансгаз“ активно работи за развитие на инфраструктурата си, съобразно плановете за мащабно развитие и навлизане на водорода в енергийния микс в ЕС. Водородът като енергоносител с нулеви емисии, има ключово значение в плановете на Европейския съюз за поетапна трансформация на енергийния сектор и постигането на въглероден неутралитет до 2050 г., се казва в съобщението на компанията.
Планът REPowerEU на Европейската сомисия предвижда значително потребление на възобновяем водород към 2030 г., равняващо се на 20 млн. тона, с определена цел от 10 млн. тона вътрешно производство и 10 млн. тона внос. "Булгартрансгаз" планира проекти в областта на водорода, включително за изграждане на инфраструктура за пренос на чист водород и за адаптиране на съществуващата газова инфраструктура за пренос на водородно-газови смеси със съдържание на до 10% на водород. Дружеството е активен участник и в инициативите „European Clean Hydrogen Alliance“ и „European Hydrogen Backbone“.