Енергийни експерти коментираха, че последният вариант на промените в Закона за енергетика е по-ясен, но с много неясноти

На първо четене депутатите от енергийната комисия приеха промените в Закона за енергетиката, които предвиждат либерализация на пазара на едро.

Гласовете бяха 11 "за" и 7 "против". Председателят на комисията Делян Добрев призова депутатите да гласуват, защото по него възникват много въпроси, че ако се "задълбаят" може и да не го гласуват.
Промените в закона предвиждат от януари 2024 г. електроснабдителните дружества да купуват ток от борсата, а компенсацията спрямо регулираните цени да се получава от фонд "Сигурност на електроенергийната система". 

Добрев питаше таванът за производителите на електроенергия над който им се прибират приходите докога ще действа?

Депутатът от "Продължаваме промяната Радослав Рибарски пък смята, че след 2026 г., когато и битовите потребители излязат на свободния пазар, мрежата ще е интелигентна.

Теменужка Петкова, депутат от ГЕРБ и бивш министър на енергетиката, попита как е уреден въпросът с финансирането на енергийно бедните потребители, откъде ще дойдат парите.

Рамадан Аталай от ДПС също призова да се гласуват промените, един път, за да се избегне наказателна процедура по нетраспонираната директива и втори път - за да се получа вторият транш от плана за възстановяване. Той поиска по-дълъг срок при обсъждане на промените между първо и второ четене, Добрев заяви, че вместо една седмица, както е обикновено, може да се поискат 4 седмици.

Председателят на КЕВР Иван Иванов заяви, че цените на тока до 2026 г., докато битовите потребители са на регулиран пазар ще се увеличават с по 4% на година, както е обикновено. Но той не смята, че след 2026 г., когато домакинствата ще купуват тока от свободния пазар, регулираните и борсовите цени ще се сближат дотолкова, че да не е проблем за битовите потребители. Той отново повтори тезата за плавно преминаване от регулиран към свободен пазар.

Енергийни експерти коментираха, че последният вариант на проекта за закон е по-ясен, но с много неясноти. 

Вероятно те