Италия съкрати тазгодишната си прогноза за бюджета до 0,8 на сто спрямо предходните 1 на сто преди днешното правителствено заседание, което ще очертае рамката за бюджет 2024 г. на фона на нестабилната икономика и повишения фискален дефицит. Това заяви днес министърът на бизнеса Адолфо Урсо, цитиран от Ройтерс.
Премиерката на Италия Джорджа Мелони се сблъсква с тежката задача да предостави обещаните данъчни намаления в бюджета, който ще бъде представен идния месец, без да разочарова финансовите пазари, следящи строго държавните финанси на Рим.
Внимателно следената разлика между доходността на 10-годишните италиански и германски облигации - важен индикатор за доверието на пазарите към силно задлъжнялата Италия - се е увеличила днес до 1,94 на сто (194 базисни пункта), най-високото равнище от 5 май, преди да се понижи незначително.
Доходността на италианските 6-месечни италиански краткосрочни облигации се повиши до най-високото си равнище от 2011 г., когато Италия бе въвлечена в кризата на държавния дълг.
"Наложи се да понижим тазгодишната прогноза за растежа до 0,8 на сто, както и очакванията ни за идната година", каза Урсо на събитие в Рим преди днешното правителствено заседание.
През 2024 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на третата икономка в еврозоната ще нарасне с 1 на сто, ако няма промяна в политическия сценарий, което е под предходната прогноза за 1,5 на сто, заявиха пред Ройтерс информирани източници, цитирани от БТА.
Окончателната цел за растеж за идната година ще е в диапазона 1,2 - 1,3 на сто, според източниците, благодарение на данъчните намаления за хората с ниски и средни доходи и други стимулиращи мерки, които премиерката Джорджа Мелони планира да включи в проектобюджета.
Очаква се тазгодишният фискален дефицит да е около 5,5 на сто от БВП, което е над предходната прогноза за 4,5 на сто, а през 2024 г. да нарасне до 4,1 - 4,3 на сто спрямо очакваните преди това 3,7 на сто.
"Дебатът около италианския бюджет ще предизвика нестабилност в италианския суверенен дълг и поради факта, че преговорите за новите европейски данъчни правила навлизат в ключов етап", заяви Масимилиано Максия, старши специалист по инструменти с фиксирана доходност в "Алианц глоубъл инвестърс" (Alianz Global Investors)
Очакванията са, че дефицитът за идната година ще е под 4 на сто от БВП според текущите тенденции, заявиха информираните източници. Това ще даде на Мелони свобода на действие от няколко милиарда евро за финансиране на бюджетни мерки, като същевременно поддържа дефицита в рамките на новата цел.