Комисията по икономическа политика и иновации на Народното събрание одобри на първо гласуване законопроект за ратифициране на Споразумението за участие на България в Програмата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за Украйна с доброволен финансов принос в размер на 60 000 евро (117 350 лв.) между България и ОИСР, сключено чрез размяна на писма от 17 и 21 август т. г. Законопректът е внесен от Министерския съвет на 21 септември т.г.

Комисията подкрепи ратификацията с 12 „за“, трима "против" и един "въздържал се".

Водеща по законопроекта е комисията по външна политика, която подкрепи ратификацията на заседанието си на 27 септември.

В мотивите на законопроекта, представени от заместник-министъра на външните работи Тихомир Стойчев, се отбелязва, че Програмата на ОИСР за Украйна беше официално обявена на годишната министерска среща на Организацията, която се проведе на 7 и 8 юни тази година в Париж. Нейната цел е да подпомогне усилията на Украйна в процеса на реформи и подготовката й за членство в ЕС и ОИСР.

Периодът на изпълнение на Програмата е четири години, което би следвало да предостави достатъчно време на Украйна да постигне реални резултати и ще позволи на ОИСР да оцени нейния капацитет за усвояване и политическата ѝ воля да провежда необходимите реформи.

Дейностите и мерките, заложени в Програмата, са на обща стойност 16,5 млн. евро за целия четиригодишен период.

Финансов принос към Програмата на ОИСР за Украйна вече е заявен от редица страни, между които и Румъния, която също като България се стреми към членство в организацията, отбеляза заместник-министър Стойчев.

В съответствие със споразумението България ще предостави на ОИСР финансов принос в размер на 60 000 евро след изпълнението на необходимите вътрешноправни процедури. Средствата ще бъдат от утвърдените целеви текущи и капиталови трансфери за официална помощ за развитие и хуманитарна помощ по бюджета на Министерството на външните работи за 2023 г.

Включването на България към Програмата на ОИСР за Украйна чрез предоставяне на доброволен финансов принос ще бъде допълнително потвърждение на ангажиментите на страната ни към подпомагане възстановяването на Украйна.

Същевременно по-тясното ангажиране с програми и инициативи на ОИСР ще допринесе и за процеса на присъединяване на България към Организацията, което е основен външнополитически приоритет на страната ни, се отбелязва в мотивите.

Икономическата комисия проведе днес съвместно заседание с Постоянно действащата подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите.