Тв компания ще плати $ 150 000, не успяла да извади непотребен сателит от зоната, в която е опасен за останалите

 

Федералната комисия по комуникации на САЩ наложи първата в света глоба за неизхвърлен космически боклук. Тв компанията „Диш Нетуърк“ е наказана да плати 150 000 долара (съвсем точно $142 440), защото не успяла да се отърве по правилния начин от излязъл от употреба сателит, съобщиха американските медии.

Спътникът „ЕкоСтар-7“ е в Космоса от 2002 г., но вече е непотребен и е трябвало да бъде “свален” от орбита. Това обаче не се случило по начина, предвиден от предписанията, се посочва в комюнике на комисията. „Става въпрос за световна премиера в прилагането на закона за космическите отпадъци, след като Федералната комисия засили действията си в сферата на политиката, свързана със спътниците“, добавя институцията.

„Диш Нетуърк“ е била глобена, тъй като

преместила сателита си на

по-малка височина от тази, на

която той е трябвало да

застане след края на

оперативния си живот

Това според специалистите поставя под заплаха от сблъсък останалите намиращи се в тази зона спътници и други космически кораби.

През 2002 г. сателитът е бил изстрелян в геостационарна орбита, която започва на около 36 000 км над Земята. През 2012 г., когато космическото тяло е излязло от употреба, „Диш Нетуърк“ се ангажирала да го издигне на 300 км над оперативната му траектория. Иначе казано, той е трябвало да бъде изпратен в „гробището“ на старите технически съоръжения, където не би бил заплаха за действащите си събратя. Но тъй като нивото на горивото спаднало значително, компанията се задоволила да премести апарата на малко над 120 км от геостационарната орбита, или на 180 км от мястото, където е трябвало да бъде.

Става въпрос за ключово решение, което показва, че Федералната комисия по комуникациите на САЩ разполага с власт и капацитет да налага финансови наказания, за да принуди играчите в сектора да се съобразяват с правилата, коментират експерти. А тези правила са жизнено необходими. Според сключеното споразумения тв операторът се е задължил да признае грешката си, да изпълни извеждането на сателита според нормите и да плати наложената глоба. 

По данни на Европейската космическа агенция

в момента в околоземна

орбита има над 1 млн.

отпадъци с големина над 1 см

Те са достатъчни, за да нанесат сериозни щети на някой космически кораб, тъй като се движат с около 30 000 км в час. С радари са засечени над 35 000 непотребни обекта с размери над 10 см, а освен тях има над 130 млн., които са между 1 мм и 1 см. Най-много са парчетата от спътници и от ракети.

Орбиталните отпадъци вече са започнали да създават сериозни проблеми. През януари миналата година

китайски сателит се размина

на косъм с отломка от руска

антисателитна ракета,

изстреляна по време на изпитание. Двата обекта се разминали на 14,5 м един от друг. През 2021 г. друг неуправляем боклук проби дупка от 5 мм в роботизираната ръка на Международната космическа станция (МКС).

„В момент, когато използването на спътници се генерализира и космическата икономика засилва темпото си, трябва да сме сигурни, че всички действащи лица изпълняват стриктно ангажиментите си“, коментира Лойън Игъл, шеф на офиса за прилагането на закона към американската Федерална комисия по комуникациите. 

По принцип всяка държава е отговорна за своите действия в Космоса, включително за това, което вършат там частните компании. И тъй като САЩ са световен лидер по разполагането на спътници, особено тези на компанията на Илън Мъск „Спейс Екс“, е добре, че те първи затягат изпълнението на правилата, коментират европейски издания. Според тях глобата е почти символична за тв концерн, който печели милиарди, но все пак показва, че не може в Космоса всеки да прави каквото си иска. 

„Ако продължим да създаваме отпадъци, може да достигнем до синдрома на Кеслер – казват от Европейската космическа агенция. – Това е сценарий, при който гъстотата на боклуците в ниска околоземна орбита стане толкова голяма, че сблъсъкът между обекти и отпадъци ще създаде верижна реакция, а всеки удар ще създава боклук, който ще увеличава вероятността от удари.

“Ефектът на Кеслер на практика е равносилен на  космически апокалипсис, който  може да сложи край на всички изследвания в тази област.

Небесен отпадък взе за заложници 2-ма космонавти и астронавт за 371 дни

В края на септември капсула с двама руски космонавти и астронавт на НАСА се приземи в отдалечен район на Казахстан. Слава на бога, тримата бяха в добро здраве въпреки непредвидените обстоятелства, пред които бяха изправени.

Сергей Прокопиев, Дмитрий Петелин и Франк Рубио трябваше да се завърнат още през ранната пролет, но космически боклук ги превърна в заложници. Мисията им на Международната космическа станция бе планирана за 180 дни, които се превърнаха в 371, след като оригиналната им капсула за завръщане бе ударена от летяща отломка. Цялото охлаждащо вещество изтече от апарата и наземният центът за управление тогава реши, че е твърде рисковано обитателите на МКС да потеглят обратно с него. Наложи се да изчакат идването на резервна капсула. На МКС често ѝ се налага да маневрира, за да избегне подобни опасни сблъсъци, но това не винаги е възможно.

Принудителното удължаване превърна Рубио в американски шампион по престой на космическата станция. Той остана там две седмици повече от предишния носител на рекорда Марк Ванде Хей. Руснаците държат световния рекорд от 437 дни, поставен в средата на 90-те.

„Никой не заслужава повече от вас да се върне при семействата си“, каза на раздяла датчанинът Андреас Моргенсен, ръководител на новия екип, който ги замени преди две седмици на МКС.

„Колко е хубаво да си у дома“, бяха и първите думи на Франк Рубио, когато го извадиха от приземилата се на едната си страна капсула. 47-годишният астронавт е военен лекар и пилот на хеликоптер. Той заяви на пресконференция по-късно, че никога не би се съгласил доброволно да участва в мисия, продължила повече от година. Оставайки принудително толкова дълго на МКС, той пропуснал важни събития от живота на семейството си. Единият му син завършил първата си година във Военноморската академия, а друг започнал обучението си в Уест Пойнт. Рубио е баща на 4 деца. Той обясни, че психологическият аспект на дългия престой на МКС е бил по-тежък, отколкото е очаквал. За момента НАСА не планира мисии, които да продължават повече от година.

Това е първият космически полет за Рубио и Петелин,   40-годишен инженер. 48-годишният Прокопиев има и предишен дълъг престой на МКС. Откакто ракетата на тримата бе изстреляна миналия септември, те изминаха 253 милиона км и обиколиха Земята над 6000 пъти.

Космическите полети останаха една от малкото сфери,  в които САЩ и Русия продължават да си сътрудничат след началото  на войната в Украйна.

Спасителни екипи в Казахстан вадят от капсулата приземилите се US астронавт и двама руски космонавти.