Енергийният сектор в Девня класира целия регион на трето място по заплащане
В IT сектора, оказва се, високите заплати са предимно в столицата, но не и в останалата част от страната, дори там, където този отрасъл бележи ръст в последните години. Това показват данните на Института за пазарна икономика (ИПИ), събрани в новото изследване на икономическите центрове в България.
Например в самата столица, която е ядро на икономическия център “София-Перник-Ботевград”, средното заплащане на програмисти, софтуерни специалисти и други работещи в IT сектора, е най-високото и през 2021 г. е достигнало 4101 лв. В целия икономически център работещите в тази сфера са значителните 13% от наетите.
Варна също е важен IT център за България, но по същото време там средното заплащане в тази сфера е почти два пъти по-ниско - 2535 лв., и е изпреварено от средното заплащане в енергетиката в Девня, което тогава е било 3946 лв. месечно. Все пак в икономическия център “Варна-Девня” средната заплата е 1393 лв. и
тази в IT сектора значително я изпреварва
В изследването няма данни за заплащането в IT сектора за всички икономически центрове, но и тези, които присъстват вътре, показват, че то не достига до столичното. Например в Шумен е 1597 лв., в Габрово е 3121 лв., а във Велико Търново - 3429 лв.
Изследването откроява 16 икономически центрове в България. Какви са средните заплати във всеки от тях? Най-висока е в най-големия - “София-Перник-Ботевград” (виж инфографиката).
Безспорно това е икономическият център с най-развития и в най-добро състояние пазар на труда, защото средната безработица в него е най-ниската в страната - 2,5%, а в самата Столична община е дори 1,5%. Но пък в най-отдалечените от ядрото общини като Трън и Трекляно е доста по-висока дори от средната за страната, съответно 21% и 14%.
Между 2017 г., когато бе предишното аналогично изследване на ИПИ, и 2021 г., откогато са данните за новото, средната брутна работна заплата в най-големия икономически център
се е вдигнала с 49%,
но ръст около тази стойност е валиден и за почти всички от останалите 15 икономически центъра в България.
Втори по средна работна заплата е икономическият център “Козлодуй”, който се състои от едноименната община и съседните Вълчедръм, Хайредин, Мизия и Оряхово. Тя е 1693 лв. и е по-висока от тази във водещите икономически центрове около Пловдив, Варна и Стара Загора.
Тези данни обаче са много силно повлияни от заплатите в атомната централа
Инвестиции в този икономически център почти липсват, има лоша образователна структура, а безработицата е висока - средно 18,7%. При това става дума за структурна безработица, тъй като повечето от хората без работа са трайно безработни, т.е. от над 1 година.
Високите заплати в самата атомна централа обаче маскират тези проблеми и излиза, че средното заплащане е много високо. В самата община Козлодуй, където е регистрирана АЕЦ, тя е дори 2682 лв. и поставя града на едно от първите места в България по заплати на общинско равнище.
Въпреки своите големи мащаби икономическият център около Пловдив не е на второ, а чак на пето място по средна работна заплата. Тя също бележи ръст от 49% за последните пет години преди изследването, но средната е 1306 лв.
Причината за това може да се търси най-вече в увеличеното население: икономическият център “Пловдив-Марица-Раковски” е втори след център “Кърджали” по механичен прираст на населението - 8 промила за 2022 г. , като в трите ядра - Пловдив, Марица и Раковски, той е даже над 10 промила и очевидно
заселването е главно по линия на трудовата миграция от други краища на страната
Най-ниска е средната работна заплата в икономическия център “Хасково”, който се състои от областния град плюс Стамболово и Минерални бани.