Още в сряда депутатите от енергийната комисия гледат ветото
Свободните цени на тока от 1 януари 2026 г. временно са стопирани от вето на президента. Румен Радев върна промените в Закона за енергетиката на депутатите за поправка. Той е съгласен с пълната либерализацията на едро от 1 юли 2024-а, но има съмнения, че изпращането на битовите потребители да купуват ток от борсата от 1 януари 2026 г. ще доведе до по-високи цени за тях.
Премиерът Николай Денков обаче му отвърна, че има механизми за защита на домакинствата. И добави, че се надява президентът да не е влязъл в коловоза на опозицията, която се опитва да плаши хората с ценови апокалипсис. (Цялата позиция на премиера виж вдясно).
А в мотивите да наложи вето президентът посочва, че реформата в енергетиката не е придружена с цялостна оценка за въздействието ѝ и с модели и прогнози.
Посочва, че от юли 2024-а до 31 декември 2025 г. има компенсация за битовите потребители, а след това те отиват на либерализиран пазар. Радев смята, че тези 18 месеца са кратък период и това
води до риск от рязък скок на цените в
началото на 2026 г.
Според президента все още има значителна разлика в цените на регулирания и на свободния пазар на ток.
За компенсации между пазарната и регулираната цена трябват 1,5 млрд. лв. на година. На толкова е оценена разликата в периода 1 юли 2023 - 31 юни 2024 г. Тези пари трябвало да се осигурят за фонда за енергийна сигурност, но нямало адекватен механизъм за осигуряването им.
Премахването на енергийния микс за регулирания пазар, който прави сега НЕК, и отпадането на годишните количества енергия, които се купуват от държавната ТЕЦ “Марица-изток 2”, щели да застрашат функционирането на централата и на “Мини Марица-изток” още в средата на следващата година.
Приетите текстове не гарантирали в достатъчна степен правата на уязвимите групи битови потребители, смята още президентът.
“Ще свикам извънредна енергийна комисия в сряда, за да разгледаме мотивите на президента.” Това каза пред “24 часа” председателят ѝ Делян Добрев. “В някои от мотивите той е прав, но защо не реагира преди време, когато неговото служебно правителство правеше промени в плана за възстановяване. Искахме да свика Консултативния съвет на национална сигурност за либерализацията от 2026 г. и за предвидените 40% намаляване на емисиите през 2026 г.”, допълни Добрев.
Ще огледаме закона, но не виждам
основания за основни промени,
коментира зам.-председателят на енергийната комисия Радослав Рибарски. Според него има механизъм за компенсация при екстремно поскъпване на електроенергията и след 2026 г. Помощите за енергийно бедни и уязвими потребители ще се разработват в подзаконови нормативни рамки, каза още Рибарски, и се надява те да са качествени и да не искат сериозни промени в закона.
Той припомни нивата на цените на свободния пазар през 2016-2018 г., когато са били около 110-115 лв. за мегаватчас, а в момента миксът за битови потребители е 115 лв. Така че Рибарски очаква връщане към нивата отпреди кризата, защото това било нормалното състояние. Интересът към фотоволтаиците бил голям и ако малка част се материализира, това също щяло да натисне цените надолу.
Денков: Има защити срещу рязко
поскъпване
“Тази либерализация трябваше да се случи, това е по регламент от 2019 г. България закъснява значително спрямо това, което се очаква от договорите, които е подписала”. Така коментира ветото на президента Радев премиерът Николай Денков.
“От друга страна, при подготовката на Закона за енергетиката бяха направени механизми, които ще бъдат използвани, за да не се случат тези страшни апокалиптични сценарии, които опозицията се опитваше да лансира по време на обсъжданията. Тези механизми са налице и са ясни”, допълни той. И увери, че рязко покачване на цените на електроенергията няма как да има. Може тя да се увеличи с 2% например, но и дори да спадне, каквото се е случвало в предишни години.
“Ако погледнете съобщението от вчера - ЕК каза, че подготвя точно такива механизми, свързани с изземване на свръхпечалбите от производителите на електроенергия, именно за да бъдат защитени уязвимите потребители при вдигане на цената. Така че в това отношение държавата, правителството и парламентът вършат това, което трябва да се направи. Аз не очаквам, че ще има проблеми при прегласуването”, каза още премиерът.
А на въпроса дали наложеното от президента вето е част от войната между “Дондуков” 1 и 2, Денков отвърна: “Не мога да си помисля, че за такива неща някой ще се заиграва със страховете на хората. Но истината е, че опозицията прави точно това - опитва се да плаши хората. Надявам се, че президентът не е влязъл в същия коловоз.”