Румъния е на прага да стане първа по производство на газ в Европа от 2027 г. Това заяви министърът на енергетиката Себастиан Бурдужа, цитиран от Аджерпрес.
„Страната има най-малко 10 европейски първенци в сектора. Ние сме третият пазар на газ в света. Румъния е страната, която имаше първата компресорна станция за газ, първото хранилище за съхранение на газ, първата станция за регулиране и измерване на газ, първата страна, която добива черноморски газ", заяви Буруджа на Международна газова конференция в Букурещ под патронажа на Министерство на енергетиката на Румъния, предаде БТА.
Положителната му прогноза подкрепи председателят на Федерацията на работодателите в сферата на петрола и газа Франк Нийл. Той изрази мнение, че на Черно море Румъния има потенциал да бъде най-големият производител на газ в Европа и да даде много важен принос по отношение на сигурността на доставките.
Експертът отбеляза, че съществува идея за разработване на нов бизнес модел за индустрията, за да може секторът да се справи с предизвикателствата. Според специалиста Румъния трябва да помисли за нов начин за съхранение на въглерод, но и за значението на водорода за индустрията.
„Инженерите трябва да са в челните редици на пазара и да търсят нови начини в тази област. Трябва да говорим и за екологичен водород, като се има предвид потенциалът на вятърната и слънчевата енергия, но също и за съхранението на въглерод. Идеята е да се разработи водород, който включва ниски въглеродни емисии", обясни председателят на Федерацията на работодателите в сферата на петрола и газа. Той посочи, че Румъния има потенциал да увеличи производството си, особено чрез проекта Нептун Дийп (Neptun Deep) в Черно море.
Франк Нийл засегна и темата за емисиите на метан.
"Това е предизвикателство за нашата индустрия. Ние не сме против намаляването на метана, но искаме мерките да бъдат икономически жизнеспособни и да оценим какво можем да постигнем в Румъния. В момента има много силен дебат между властите и индустрията", каза Франк Нийл на Международна газова конференция в Букурещ под патронажа на Министерство на енергетиката на Румъния.