България е най-големият износител на слънчогледово олио и свързани продукти в Европейския съюз (ЕС). Извоювахме това място за страната си и настояваме то да бъде запазено, заедно с безспорните ползи за държавата. Това заявяват от Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България в писмо, изпратено до медиите.

В него сдружението подчертава, че 30 ноември е крайният срок, в който България трябва да потвърди лицензионния режим на Украйна за износ на слънчоглед и други земеделски продукти, и вносът в България от Украйна да се възобнови за първи път от април тази година. Преработвателите на слънчоглед и маслодайни култури в България настояват министерският съвет да се съобрази с нуждите на преработвателите и крайните потребители на суровина и да приеме работещ механизъм за внос на слънчоглед и рапица без налагане на административни ограничения от българска страна.

Според сдружението, спирането на вноса на маслодайни култури от Украйна преди осем месеца, е довело до системен недостиг на суровина за преработка на вътрешния пазар, спад на производството с над 30 процента и огромни загуби за преработвателната промишленост, временно затваряне на заводи и освобождаване на служители, както и неизпълнение на договори.

Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България обединява повечето маслопреработвателни предприятия в страната. То заявява, че не приема опитите за противопоставяне между интересите на преработвателния бранш и земеделците, защото и от двете страни стои български бизнес, който очаква балансирани и работещи решения от държавата. "Количествата слънчоглед и рапица, които браншът ни внася, не се конкурират с производството от българските земеделски стопани, доколкото има гарантиран капацитет за преработка, свободен пазар за износ, а цените се определят от международните пазари", пише още в писмото.

Сдружението припомня още, че в преработвателните компании работят над 10 000 души и директно или косвено се осигурява поминък на над 50 000 души. При липса на суровина за производство през 2024 г. браншът ще бъде принуден да премине към затваряне на заводи и освобождаване на служители, с произтичащите от това тежки негативни последици. "Този вариант би донесъл единствено огромни щети на българската икономика и бюджета на държавата", се казва в писмото, цитирано от БТА. 

Миналата седмица преработвателите на слънчоглед бяха на изслушване пред Комисията по земеделието, храните и горите. На заседанието министърът на земеделието и храните Кирил Вътев уточни, че след 30 ноември количествата украински слънчоглед под митнически контрол ще бъдат освободени на квотен принцип, за да си набавят преработвателите необходимите количества. Той увери присъстващите, че няма да останат без слънчоглед за преработка.