Близо 43 млн. лв. са средствата финансирани по старата оперативна програма "Околна среда" 2020-2014, с които се рекултивираха 32 депа за отпадъци в 31 общини.
За това съобщиха Министерството на околната среда и водите и ПУДООС (предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда) на пресконференция във ведомството.
Целта на събитието бе да се представят резултатите по реализацията на "Проект BG16M1OP002-2.011-0001 „Рекултивация на депа за закриване, предмет на процедура по нарушение на правото на ЕС по дело С-145/14".
През 2015 г. страната ни е осъдена за продължаване на експлоатацията и непредприети действия за изпълнение на техническата рекултивация на общо 113 общински депа. В периода на предишното управление последните издадени заповеди за прекратяване на експлоатацията на общинските депа, които не отговарят на нормативните изисквания, са от декември 2017 г. Въпреки ясно определения краен срок - декември 2020 г., неглижирането на проблема в продължение на години и бавните темпове на закриване и рекултивация на старите общински депа, е пряката причина, която доведе до уведомлението от Европейската комисия от 15.07.2021 г., че страната ни ще бъде изправена пред Съда на ЕС за втори път в резултат на неизпълнението на решение по дело С-145/14 от 15.07.2015 г., за да бъде определен размерът на санкцията, която страната ни ще заплаща.
"Проектът е свързан с наказателна процедура, но сега Европейската комисия извършва проверка на докладваното изпълнение на проекта и очакваме през 2024 г. да се произнесе за закриване на процедурата", уточни Светла Кирчева, ръководител на проекта.
Постигнатите резултати от закриването и рекултивацията на депата, представи Климент Радулов, главен експерт в ПУДООС.
Ограничаване до минимум на замърсяването на околната среда, прекратяване на разпрашаването на леки фракции отпадъци от депата, предотвратяване на потенциалното замърсяване на водоизточници, улавяне и извеждане на сметищния газ безопасно и контролируемо от тялото на депото, подобряване на условията за живот на населението и др.
"Когато видим резултатите, не може да не споделим, че реализацията на такъв тип проекти показват, че заобикалящият ни свят и ландшафтът следва да отговарят на някакви изисквания", каза Ренета Колева, заместник-министър на околната среда и водите.
Тя благодари на всички колеги замесени в проекта и пожела след докладването на ЕК наказателното дело да отпадне.
"Аз също искам да изкажа своите благодарности и да пожелая никога да не се случва отново да попадаме в наказателна процедура и да се налага пет години да се търсят средства от националния бюджет и европейски средства, за да покажем, че държавата ни има отношение", каза и Галина Симеонова, главен директор на главна дирекция Оперативна програма „Околна среда".