За предстоящ хаос около разпоредбата в закона, с която се записва, че ако клиент не получи касова бележка в заведение, може и да не плаща, предупредиха експерти пред Нова тв.
Административен хаос ще се създаде около разпоредбата в закона, каза финансовият анализатор Преслав Райков. Търговските обекти имат специфика, по закон до напускането му трябва да пазим своя касов бон, ако са ни го дали, напомни той.
Проблем наистина ще възникне, защото едно е текстът в закона, друго е неговото прилагане, допълни икономистът Юлиян Войнов. И уточни, че трябва да има указания от НАП или от друг орган.
Всеки по-ожесточен спор между клиенти и управа на заведение за издаване на касова бележка ще опре или до някаква форма на саморазправа, или до призоваване на компетентните органи. Ако някой клиент тръгне да не си плаща, ще се вика полиция, прогнозира икономистът Михаил Кръстев.
За мен ресторантите получават последна отсрочка, за да покажат, че с ниска ставка могат да спрат да укриват и да започнат да плащат. Ако те наистина го направят, тогава ще докажат, че с ниска ставка може да има повече приходи. Има краен срок за това облекчение. Затова те или трябва да си осветлят бизнеса, или това ще бъде премахнато на 1 януари, така че имат малко време да се стегнат, каза пък Георги Ангелов, старши икономист от "Отворено общество".
Сметките в бюджета най-вероятно няма да излязат, както не излезе и приходната част бюджета за 2023 г., коментира Михаил Кръстев. И предупреди, че високата събираемост, която се залага сега, отново най-вероятно няма да се изпълни, нито заложения ръст на икономиката. Разписаният 3% дефицит не е някаква цел, която трябва да гоним, това е червената линия, записана в закона - все едно имаме ограничение в Наказателния кодекс, че ако шофираме с над 0,5 промила алкохол, е незаконно. Чакаме да се случи катастрофата, която е напълно невъзможна в публичните финанси, допълни той.
Разходната част в бюджета е надценена, години наред се залагат средства за магистрали, капиталови разходи, но нищо не можем да построим. Няма проекти, няма готовност и това е целият проблем, обясни Георги Ангелов.
С последните приети промени в законодателството на практика беше отменен плоският данък, повишавайки данъчната тежест върху инвеститорите и тези 15% глобален данък. Други държави, които са наши конкуренти, се възползват от възможността да отложат прилагането на това законодателство, коментира още Кръстев. И прогнозира, че поемаме по пътя на данъчна реформа.
Трябва да се търси по-голяма отчетност за капиталовите разходи, каза Преслав Райков.