Компанията, собственик на газопровода - ICGB, стартира процеса за увеличаване на капацитета му за пренос на 5 млрд. куб. м газ годишно
Над 15,5 млн. мегаватчаса са транспортирани по междусистемната газова връзка Гърция-България (IGВ) през 2023 г. Проектът отбеляза своята първа годишнина и постигна успешно 365 дни на експлоатация без прекъсване на дейностите.
Газопроводът оперира с капацитет 3 млрд. куб. м на година, като осигурява около половината от нуждите на България за вътрешно потребление и дава възможност за пренос *на газ до други държави в региона.
През изминалата година са регистрирани над 20 нови ползватели на мрежата на IGВ. Чрез изграждането на допълнителна инфраструктура в Кърджали, IGB вече осигурява достъп до нов, диверсифициран източник на природен газ и за местния бизнес и битовите потребители.
През 2023 г. ICGB проведе за пръв път годишни търгове за капацитета на интерконектора, които осигуриха над 80% резервиран капацитет за новата газова година. Чрез търгове компанията даде възможност за запазване на капацитет и на точката за междусистемно свързване с гръцката преносна мрежа. Тази стратегическа стъпка ще позволи на търговците достъп до количества от терминала за втечнен природен газ в Александруполис още при пускането му в експлоатация.
Заради нарастващия пазарен интерес към този нов маршрут за доставки, компанията ICGB инициира процедура за увеличаване на капацитета на газопровода до 5 млрд. куб. м годишно.
Обвързващата фаза на процеса е планирана за лятото на 2024 г.
Посредством IGB бе осигурен нов маршрут за сигурни доставки на природен газ за Молдова и Украйна през Трансбалканския газопровод, което допринесе за подобряване енергийната свързаност на Европа и диверсификацията на източниците. С тази цел ICGB инициира и идеята за разширяване на Вертикалния газов коридор към Молдова и Украйна с подкрепата на операторите на преносни системи в съседните държави, тъй като развитието на енергийната инфраструктура в синхрон е от ключово значение за по-устойчив и сигурен енергиен сектор.