Астрономи са създали най-чувствителното радиоизображение на древен звезден куп. То е на втория по яркост кълбовиден куп в нощното небе, известен като „Тукане 47" (47 Tucanae). Учените са открили и непознат досега радиосигнал от центъра на клъстера, предава Nova.
Астрономът Араш Бахрамян от Международния център за радиоастрономически изследвания (ICRAR) в Австралия заяви, че звездните купове са древен реликт от ранната Вселена.
„Кълбовидните купове са много стари, гигантски звездни кълба, които виждаме около Млечния път. Те са невероятно плътни, с десетки хиляди до милиони звезди, събрани заедно в една сфера. Нашето изображение е на „Тукане 47", един от най-масивните кълбовидни купове в галактиката. Той има над милион звезди и много ярко, плътно ядро", обясни той.
Изображението е създадено в резултат на повече от 450 часа наблюдения на телескопа ATCA (Australia Telescope Compact Array) на Австралийската организация за научни и индустриални изследвания. Това е най-детайлното и чувствително радиоизображение, създавано някога от австралийски радиотелескоп.
Радиовълните от небесни обекти като планети и звезди се движат в пространството също като светлината и радиотелескопите могат да ги прихващат. Астрономите често преобразуват тези сигнали в картини, създавайки радиоизображения.
Клъстерът може да се види с невъоръжено око и за първи път е каталогизиран през 1700 г., но подробното му разглеждане позволи на астрономите да открият незабелязан дотогава невероятно слаб радиосигнал в центъра.
Научният ръководител Алесандро Падуано от университета „Къртин" поясни, че засичането на сигнала е вълнуващо откритие.
Според данните, публикувани в The Astrophysical Journal, техниката, използвана за свръхчувствителното изображение, ще помогне на бъдещите радиотелескопи да открият някои от най-слабите по излъчване обекти във Вселената.
47 Tucanae (NGC 104) -Globular Star Cluster, in incredible detail from Chile (0.6m) over several nights. 60s and 600s RGB combined. Zoom in to see single stars. #Astrophotography #astronomy #Cosmos pic.twitter.com/8NqBehSmKJ
— Dr. Christian Sasse (@Sassephoto) October 7, 2022