Искането за връщането на компаниите, които преместиха централите си извън Каталуния при опита за отделяне от Испания през 2017 г., предизвика немалко вълнения в страната, като работодателските организации се опасяват от "политическо пазарене", което ще навреди на бизнеса, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Реформа на бизнес законодателството, финансови стимули, административни предимства... Два месеца след връщането му на власт благодарение на съществената подкрепа на депутатите от партията на Карлес Пучдемон ("Заедно за Каталуния") социалистическият премиер Педро Санчес все още не е дал отговор на въпроса как възнамерява да отговори на това основно искане на каталунските сепаратисти.
В подписаното през ноември споразумение със "Заедно за Каталуния", Социалистическата партия се ангажира да "улесни връщането в Каталуния на централите на компаниите", напуснали областта през 2017 г., за да се за се защитят от риска от евентуална независимост на региона.
Партията на Педро Санчес обаче не даде подробности какви средства ще използва, за да изпълни това обещание, което подсили напрежението с оглед и на факта, че между управляващите и "Заедно за Каталуния" продължава да цари недоверие.
Според испанския орган, който води регистрите за търговска собственост, около 7000 дружества са преместили централите си от Каталуния след опита за отделяне през октомври 2017 г. Сред тях фигурират редица знакови фирми като "КайшаБанк" (CaixaBank), "Сабадел" (Sabadell), "Селнекс" (Cellnex), а повечето са се насочили към Мадрид, Валенсия и Малага.