България и Румъния кандидатстват за финансиране на предпроектното проучване за хидровъзела Никопол - Турну Мъгуреле, по първи предварителни оценки ще струва 6 млрд. евро
Завърши рехабилитацията на ПАВЕЦ “Белмекен”, която е една от трите големи водни батерии на НЕК, заедно с “Чаира” и “Орфей”. Мощността на тази помпено-акумулираща централа е 375 мегавата, които произвеждат електричество и 104 мегавата в помпен режим. Това означава, че при пренасищане на пазара с ток и той е евтин се включват помпите, които качват водата в язовир “Белмекен”. Два от петте хидроагрегата са за работа и в помпен режим.
Лентата на обновената ПАВЕЦ прерязаха премиерът Николай Денков, министърът на енергетиката Румен Радев, изпълнителният директор на НЕК Мартин Георгиев.
Приключилата рехабилитация на “Белмекен” е финалът на обновяването на вецовете в цялата каскада Белмекен - Сестримо - Момина клисура, което струва към 20 млрд. евро. 70 на сто от финансирането е от фонд “Козлодуй”. Модернизацията на “Белмекен” е за 10 млн. евро и приключва точно в момента, когато централата навърши 50 години. Последното ѝ обновяване е било през 1999-2000 г.
Премиерът Денков не скри възхищението си от инженерните постижения на поколението на 60-те и 70-те години на миналия век, което е построило хидроенергетиката у нас. “В голяма степен го дължим на нашите родители, които направиха България една от водещите държави в помпено-акумулиращите ВЕЦ с “Чаира” и “Белмекен”, каза акад. Денков.
Той акцентира на ролята на тези големи батерии сега, когато технологиите позволяват по-лесно да произведеш енергия, отколкото да я съхраниш.
“Няма да спрем дотук”, увери премиерът и припомни, че се работи по проекти за нови ПАВЕЦ.
“24 часа” попита министъра на енергетиката Румен Радев планира ли се хидровъзел Никопол - Турну Мъгуреле. Радев потвърди, че НЕК и румънската “Хидроелектрика” са подали заявление в Брюксел по Механизма за свързана Европа. Шефът на НЕК Мартин Георгиев поясни по-късно, че то е за финансиране на актуализацията на предпроектното проучване. Идеята за този хидровъзел е от 70-те години, а проектите - технически и екологични, са от по-късно. По предварителни оценки изграждането му ще струва 6 млрд. евро.
До края на годината единият хидроагрегат на ПАВЕЦ “Чаира” ще бъде пуснат, което добавя още 197 мегавата помпи. Така общо в режим на ползване на ток от помпи на трите батерии ще е 350 мегавата. При мощности на солари от 2000 мегавата в пикови часове на производство помпите ще са от полза.
Турбината на агрегата на “Чаира”, в която се появиха пукнатини, е невъзстановяема и през март ще бъде обявен търг за подмяната ѝ.