Законни ли са готвените промени за държавните ниви. Този въпрос пред ЕК ще повдигнат фермери от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ)

Това каза пред депутатите Мирослав Каракашев от БАСЗЗ, след като преди минути на първо четене бе приет Закона за собствеността и ползването на земеделски земи. 

С направените промени държавните земи ще се отдават под наем или аренда само на търг, но фермерите да могат да наддават за тях само ако са местни. 

Вносители на закона са председателят на земеделската комисия Десислава Танева и група народни представители.

С приетите предложения се дава предимство на земеделските стопани, които развиват дейност в чувствителни сектори като отглеждане на зеленчуци, трайни насаждения, едногодишни полски култури, многогодишни фуражни култури, както и фермери, занимаващи се с биоземеделие.

Сред измененията е и това минималният срок на договорите да е 5 години.

В срок до 30 юни пък ползвателите на земи ще трябва да предоставят за регистриране в общинските служби по земеделие договорите за наем и аренда, с които ще участват в процедурите по уедряване на площите, с които разполагат.

Освен това се предлага и изменение, чрез което да се промени начинът на одобряване на споразуменията за ползване на обработваеми земи и трайни насаждения. То ще се подписва от не по-малко от 2/3 от участниците в него и обхваща площ, която е не по-малка от 2/3 от масивите за ползване. За останалата 1/3 се извършва разпределение по действащите към момента правила.

Със становище изпратено до земеделската комисия още вчера от  БАСЗЗ дадоха да се разбере, че са против новите текстове, като обясниха, че те нямат подкрепа от браншовите организации, а по-скоро са в полза на 1,5% от едрите фермери, които държат 85% от земите. Поради това и твърденията, че е имало обществено обсъждане по въпросния законопроект, не отговаряли на обективната действителност и на законовите изисквания.

От асоциацията казват още, че предлаганите изменения ще създадат неимоверни затруднения и административен хаос.

Председателят на земеделската комисия Десислава Танева днес обясни, че народните представители са внесли законопроекта в Народното събрание след инициатива от неправителствения сектор.

"След като ни беше изпратен от земеделското министерство като продукт от консултативните съвети по поземлените отношение с молба той да бъде внесен от депутатите припознали текстовете, ние го направихме", обясни тя. 

Свилен Трифонов от ПП-ДБ каза, че трябва да се подкрепи закона, защото той е важен. Притесни го единствено записаните промени, които касаят разпределяне на площите.

"По този начин големите земеделски производители, които доминират ще имат възможност да разпределят между себе си цялата качествена земя и в същото време ще поставят малките в такова положение, че ще им бъдат предоставени не плодородни земи, такива, които са негодни", каза той и предложи да се създаде работна група и да се изчистят тези неясноти.  

"Със законовите промени целим максимално да защитим интереса първо на малките ползватели, после на средните и накрая на едрите. Тази площ от 1/3, която остава също има правно основание. Не е идеята фермерите да бъдат настанени извън тази площ, ако не искат да сключат договори за наем или аренда", обясни Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. 

Според Мирослав Каракашев от БАСЗЗ е абсолютно нарушение на закона, текстовете да бъдат пуснати за обществено обсъждане преди да се гласуват в комисията. 

"Той е в ущърб на всички български граждани и в полза на определи хора. Има два параграфа от този закон, които касаят правата на собствениците, но и на малки земеделски стопани. Но целта им е една - да се обработва чужда земя, без да се търсят собствениците с така наречените служебни разпределения", ядоса се Каракашев. 

Категоричен бе, че това е в пълен противовес с европейските политики и добави, ще повдигнем въпроса и на европейско равнище.

Даниел Петров от "Възраждане", обясни, че когато закон е внесен от народните представители няма нужда да минава през обществено обсъждане.

Накрая депутатите от комисията решиха, че има някои спорни текстове, които ще трябва да се изчистят и като се внесат предложения между двете четения ще се създаде работна група, за да се постигне съгласие по промените от всички страни.