Германия е регистрирала дефицит в размер на 2,29 милиарда евро (2,49 милиарда долара) при трансграничната си търговия с електроенергия през миналата година. Това е следствие от затварянето на последната атомна електроцентрала в страната, както и вноса на по-евтина енергия от чужбина, съобщи в. "Аугсбургер Алгемайне", цитиран от Ройтерс и от БТА.

Внесената в Германия електроенергия през 2023 г. е била на обща сума 5,7 милиарда евро, а изнесената - за 3,5 милиарда евро. Това отвежда най-голямата икономика в Европа към отрицателен търговски баланс при търговията си с електроенергия за първи път от години, сочат данни на Федералната мрежова агенция.

Около 54 теравата, или приблизително 11 на сто от общото потребление на електроенергия в Германия, са внесени през 2023 г., докато износът е възлизал на 42 теравата.

Увеличаването на вноса на електроенергия на едро от съседни страни понижи цените на потребителската енергия в Германия, посочиха от агенцията, добавяйки, че Германия разполага с достатъчно производствен капацитет, за да покрие нуждите си.

"Ако електричеството е внесено, то е защото в чужбина е било по-евтино", каза говорител на агенцията пред германския ежедневник.

Германия изключи последните си три атомни електроцентрали през март 2023 г., излизайки от клуба на атомните държави след повече от 60 години, като така Берлин изпълнява своя план за преминаване изцяло към производство на електроенергия от възобновяеми източници до 2035 г.